Elektronické knihy si zatím velkou přízeň čtenářů nezískaly, do boje za jejich popularizaci se ale pouští internetový obchod Amazon se svým novým produktem zvaným Kindle. Tato čtečka elektronických knih má více než odvážný cíl – stát se v této oblasti trhu tímtéž, co iPod znamená mezi přenosnými přehrávači. K tomu ji má dopomoct technologicky velmi zajímavý displej a především velmi originální způsob stahování obsahu.
Prodeje zařízení začaly v úterý 20. listopadu, přičemž zájem byl tak obrovský, že všechny skladové zásoby byly vyprodány během prvních dvanácti hodin. Přístroj o velikosti knihy běžného paperbackového vydání s pár technologickými zvláštnostmi veřejnost zjevně skutečně zaujal a prvotní úspěch předčil i očekávání samotného Amazonu.
Vzhledově ovšem přístroje příliš atraktivně nepůsobí a o designu se spíše hovoří jako o jedné z věcí, které by si zasloužily vylepšit. Hranatá bílá krabička s malou klávesnicí skutečně oku příliš nelahodí, zato hmotnost pouhých 290 gramů příjemně potěší. Výrobce udává výdrž na dobu celého jednoho týdne, což je poměrně slušný údaj.
Velmi zajímavou částí přístroje je displej – jedná se totiž o takzvaný elektronický papír. Jeho čtení má prý být stejně příjemné jako čtení inkoustu na běžném papíru. Čitelnost by měla být navíc vynikající jak uvnitř, tak na přímém slunečním světle. Překvapivě se nejedná pouze o marketingovou masáž, řada ohlasů prvních uživatelů totiž tyto informace skutečně potvrzuje.
Připojte si knihu
Zřejmě nejzajímavější vlastností čtečky Kindle je ale způsob, jakým se do ní nahrává nový obsah, tedy elektronické knihy. Zařízení v sobě totiž obsahuje modul s technologií EVDO – ta umožňuje bezdrátové připojení k Internetu na stejném principu, jako mobilní sítě. Na rozdíl od Wi-Fi tedy není nutné hledat žádný Hot-spot. Díky tomu je možné se kdykoliv a kdekoliv připojit ke speciálnímu oddělení Amazonu, odkud lze během několika málo okamžiků začít stahovat nové knihy – stažení jedné je záležitostí méně než minuty.
S Kindle se tak uživatelé zcela vyhnou nutnosti používání PC, což je hlavní výhoda oproti konkurenčnímu výrobku zvanému Sony PRS-505. Ten je jinak ve všech směrech velmi podobný, ovšem právě chybějící integrované připojení u tohoto zařízení činí z Kindle mnohem atraktivnější volbu.
Použití unikátního síťového připojení je však spojeno s jednou nepříjemností – přístroj se může prodávat jen tam, kde je tato síť dostupná. A to je zatím pouze USA. Ne že by byl Kindle nějak blokován třeba jako původně iPhone jen na americký trh. Ale vzhledem k tomu, že hlavní tahák celého produktu by v Evropě či jinde zůstal nevyužit, všichni Evropané mají (alespoň prozatím) smůlu.
Kromě takřka 90 000 knih dostupných na stránkách obchodu slibuje Amazon i další atraktivní obsah. Tím mají být aktuální vydání nejznámějších novin a časopisů, například The New York Times nebo Forbes. Možné má být i stahování nových příspěvků na vašich oblíbených blozích a některých internetových magazínech.
Malá kapesní knihovna
Pokud byste chtěli prohlížet i vlastní soubory, jako třeba dokumenty Microsoft Word, PDF nebo obrázky, je zapotřebí je převést do formátu AWZ. Tuto konverzi však uskutečníte poněkud zdlouhavě pouze pomocí speciální online služby Amazonu. Kindle umožňuje i přehrávání audioknih a MP3 souborů, čtečka pro tyto účely obsahuje jak malý reproduktor, tak sluchátkový výstup.
Ačkoliv je možné používat jako datové úložiště SD karty, mnoho lidí si nejspíš vystačí s vestavěnou pamětí o velikosti 256 MB, která má prý stačit až na 200 knih. V základu obsahuje slovník, prohlížeč encyklopedie Wikipedia a jednoduchý internetový prohlížeč. Ten je ale podle recenzí poměrně primitivní a nevhodný pro normální surfování po Internetu. Amazon Kindle zkrátka dává najevo, že primárně je určen skutečně pouze na čtení knih a jiných tiskovin.
Co novému výrobku mnoho lidí vytýká, je jeho cena 399 dolarů. To je za jednoúčelové zařízení skutečně trochu moc. Pokud ale na druhou stranu vezmeme v potaz, že síť pro připojení k obchodu je poskytována zdarma a to takřka po celých Spojených státech, je velmi pravděpodobné, že podstatnou část ceny tvoří náklady na vybudování a provoz této infrastruktury. Soudě podle prvních dnů prodeje si tuto skutečnost Američané plně uvědomují a technologická zajímavost a užitečnost zařízení spoustě z nich za 7 tisíc korun stojí.
Související články:
Amazon spustil nový on-line obchod s hudbou
Americký obchod Amazon hlásí rekordní zisk
Výpočetní centrum za pár dolarů