Akviziční rok 2009: Když velcí hojně skupují malé aneb evropské průtahy

analyza

Rok 2009 byl více než roky minulé ve znamení významných akvizicí. Ať už se jednalo o ty neuskutečněné nebo ty, které narazily na nevoli regulačních orgánů, vždy plnily stránky významných zahraničních i českých médií. Evropská komise vůbec v uplynulém roce sehrála jednu z hlavích rolí, a to nejen v oblasti akvizicí, ale také možná až v neúměrném úsilí ochrany konkurenceschopnosti trhu.

Pro dnešní článek jsme vybrali 10 největších akvizicí uplynulého roku, přičemž hodnotícím prvkem se stala zveřejněná hodnota transakce. Některé sice ještě nebyly uzavřeny, očekává se však, že se tak stane v průběhu roku 2010.

Akvizice roku 2009

Oracle-Sun: 7,4 miliard dolarů

Dubnová dohoda společností Oracle a Sun Microsystems nepochybně rozvířila dění ve vodách počítačového odvětví nejvíce. Oracle se rozhodlo koupit Sun poté, co od možné akvizice odstoupila společnost IBM. Jednak protože zkrachovala jednání špiček obou firem, ale také v obavách před rozhodnutím antimonopolních orgánů. Nyní, v závěru roku, je již zřejmé, že akvizice se nevyznačuje jen rekordní částkou, ale také množstvím komplikací, které stojí v cestě jejímu dokončení.

Čtěte více: IBM a Sun: Příběh jedné neuskutečněné akvizice

Evropská komise celou transakci pozdržela, přestože ji už v srpnu posvětilo americké ministerstvo spravedlnosti. Obávala se, že by transakce mohla ohrozit konkurenceschopnost databázového řešení MySQL. Samotné průtahy způsobují řadu problémů, přičemž nejvíce se dotýkají přímo společnosti Sun. Na její zákazníky totiž zahájila hon konkurence a to ji způsobuje škody ve výši až 100 milionů dolarů za měsíc.

Čtěte více: Oracle-Sun: Pohřbí EU svými průtahy celou akvizici?

Poslední vývoj nicméně naznačuje, že trpělivost přece jen růže přináší. Evropské komise v polovině prosince oznámila, že vítá ústupky týkající se MySQL ze strany Oraclu s tím, že by mohla být akvizice společnosti Sun schválena. Nepochybně jde o výbornou zprávu pro Larryho Ellisona, šéfa Oraclu, který díky akvizici získá novou munici v konkurenčním boji s Microsoftem na poli databází i s velkými hardwarovými výrobci, jako jsou IBM, Dell či HP.

Čtěte více: EK asi schválí akvizici Sunu, Oracle nabídl bezplatnou dostupnost MySQL

Xerox-Affilliated Computers Services: 6,4 miliard dolarů

Také Xerox figuruje v seznamu největších akvizicí roku 2009, Dohodl se totiž, že za 6,4 miliard dolarů koupí společnost Affiliated Computer Services (ACS), významného poskytovatele služeb v oblasti outsourcingu. Akvizice byla oznámena koncem září, a přestože svou velikostí nijak zvláště nezaostává za koupí Sunu, v médiích tak často probírána nebyla, protože nenarazila na odpor ze strany regulačních orgánů.

Společnost Xerox, nejvýznamnější světová firma v oblasti digitálního tisku a správy dokumentů, chce díky koupi ACS proniknout do oblasti správy dat a outsourcingu a konkurovat například HP, která v roce koupilo technologickou společnost Electronic Data Systems (EDS) za více než 13 miliard dolarů. Na základě této akvizice vznikne doslova IT kolos, který kombinuje 74 tisíc zaměstnanců ACS s 54 tisícovkami těch, které zaměstnává Xerox. Jeho přestavitelé věří, že se společnosti podaří na dalších trzích prosadit docela snadno, protože Xerox a ACS mají pouze necelých 20 procent společných zákazníků.

Dell-Perot Systems: 3,9 miliard dolarů

Tato akvizice byla oznámena jen několik dní dříve, než koupě ACS. Počítačový výrobce Dell se dohodl na koupi společnosti Perot Systems, významného poskytovatele služeb a řešení v oblasti IT. Šlo přitom o největší akvizici v téměř 25leté historii společnosti. Následuje ji jen obchod z roku 2008, kdy Dell za 1,4 miliardy dolarů odkoupil výrobce úložných zařízení EqualLogic.

Akvizice by měla zlepšit postavení Dellu právě v oblasti počítačových systémů pro zdravotnická zařízení a snížit jeho závislost na prodeji počítačů běžným zákazníkům. Dell by si měl výrazně polepšit v oblasti služeb a v existujících zákaznících společnosti Perot by měl získat další odběratele svého hardwaru. Bezpochyby jde také o přímou odpověď na již zmiňovanou akvizici EDS konkurenčním výrobcem počítačů HP.

Čtěte více: Dell: Budeme pokračovat v akvizicích a snižování provozních nákladů

Cisco-Tandberg: 3,4 miliard dolarů

Společnost Cisco Systems, která je už nyní nejvýznamnějším hráčem v oblasti kolaboračních produktů díky svým řešením WebEx a TelePresenc, podepsala v říjnu dohodu o koupi společnosti Tandberg, norského výrobce videokonferenčních řešení. Původně Cisco nabídlo částku zhruba 3 miliardy dolarů. Aby však dostatečně uspokojil neklidné akcionáře, částku ještě v průběhu října navýšilo na 3,4 miliardy.

Po dokončení transakce, které se předpokládá v první polovině roku 2010, bude dosavadní portfolio společnosti Tandberg integrováno do nabídky řešení pro firemní spolupráci z dílny Cisca. Problémy ze strany regulačních orgánů se neočekávají, proto je pravděpodobné, že Cisco ještě více upevní svou pozici na trhu síťových zařízení. Další rozvoj videokonferencí totiž nepochybně navýší celosvětový internetový provoz.

Cisco-Starent Networks: 2,9 miliard dolarů

Cisco Systems podruhé. Ve stejný měsíc a opět šlo miliardovou investici. Starent Networks se specializuje na vývoj a výrobu mobilní infrastruktury pro bezdrátové sítě, jako LTE (Long Term Evolution) a WiMAX. Oběma těmto síťovým technologiím je do následujících let přikládán obrovský potenciál a Cisco u dalšího rozvoje rozhodně nechce chybět. Už v roce 2007 například do technologie WiMAX investovalo 330 milionů dolarů za koupi společnosti Navini Networks, a akvizice Starentu za 2,9 miliardy je tedy jen logickým pokračováním vývoje Cisca.

Čtěte více: Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět

HP-3Com: 2,7 miliard dolarů

Další velmi diskutovaná akvizice, která byla oznámena v polovině listopadu. Finančně sice nejde o tak významnou záležitost, jako v případě koupě Sunu, z pohledu trhu je to však jiné. Mnozí odborníci se dokonce rozhovořili o možném frontálním útoku na dominantní postavení Cisca. Skutečnost ovšem bude poněkud jiná, jak se můžete dočíst v naší analýze. Problémy navíc může přinést hrozící žaloba ze strany akcionářů. Rok 2010 tedy v souvislosti s touto transakcí může přinést ještě docela zajímavý vývoj.

Abychom naplnili naši pomyslnou desítku největších obchodů, zmíníme ještě akvizici výrobce datových úložišť Data Domain agenturou EMC (2,1 miliardy dolarů), koupi softwarového výrobce Avocent společností Emerson (1,2 miliardy dolarů), akvizici výrobce statistického softwaru SPSS technologickým gigantem IBM (1,2 miliardy dolarů) a akvizici divize bezdrátových technologií krachujícího Nortel Networks společností Ericsson (1,13 miliardy dolarů).

Čtěte více: Akvizice 3Com: Jde o promyšlený tah, Cisco se však obávat nemusí

Firmy, kam kráčíte?

Z dnešního pohledu můžeme říct, že rok 2009 byl na akvizice docela bohatý. Řada z nich přitom může mít v budoucnu na technologický trh docela významný vliv. Podle Jiřího Hlavenky, novináře a autora odborných publikací, akvizice v IT průmyslu vždy byly a stále budou na denním pořádku, přičemž každá z nich má svůj důvod.

„Konkrétně u Sunu akvizice spočívala v tom, že společnost v podstatě zkrachovala jako dodavatel nezávislé hardwarové platformy, mírněji řečeno, nezvítězila s ní,“ uvedl pro ITBiz.cz Jiří Hlavenka. Podle něj představuje vstup do náruče podstatně silnějšího a úspěšnějšího hráče, jakým je Oracle, svým způsobem osvobození a záchranu. A to se pochopitelně bude dříve nebo později opakovat i v dalších případech.

Jiní odborníci zase hovoří o současném trendu, v němž velké technologické společnosti stále více vstupují na nové segmenty trhu. V každém případě se dá očekávat, že i rok 2010 přinese, zřejmě i v souvislosti s dopadem finanční krize, celou řadu zajímavých obchodů.

Přečtěte si také

Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
3Com: Příběh firmy, jejíž velké plány zůstanou nenaplněny

Exit mobile version