ICANN na svém pátečním veřejném jednání schválil smlouvu s ICM Registry, dá se tedy předpokládat, že kontroverzní doména .xxx se brzy objeví v kořenové zóně. Od podání žádosti to zatím trvá již zhruba sedm let. Co se změnilo?
Ondřej Filip
Vystudoval MFF UK v Praze – obor Informatika
a získal MBA titul na University of Pittsburgh.
Od roku 2004 je ředitelem sdružení CZ.NIC.
Dovolte mi jen stručně představit historii této kauzy. Po podání žádosti v březnu 2004, byla tato žádost poprvé schválena v červnu 2005. Již od samého počátku měl k žádosti silné připomínky poměrně vlivný vládní výbor – GAC (Government Advisory Comittee).
První návrh smlouvy k veřejným komentářům byl zveřejněn v dubnu 2006 a v květnu nebyl schválen představenstvem. Po té byly publikovány další dva návrhy smluv v lednu a únoru roku 2007. A kompletní žádost pak byla zamítnuta v březnu 2007. Celá záležitost působila poměrně zvláštně a očekávala se žaloba ICM Registry na ICANN, tato společnost ale místo toho využila interní mechanismus ICANNu a požádala o tzv. nezávislé zhodnocení (Independent Review) v červnu 2008.
Výsledky tohoto zhodnocení byly známy v únoru roku 2010 a daly za pravdu spíše argumentům ICM. A proto v červnu 2010 představenstvo pověřilo zaměstnance ICANN provést „due dilligence“ a v srpnu 2010 publikovalo materiály a návrh smlouvy ke komentování, což se ještě téhož měsíce stalo. Přišlo zhruba 700 komentářů a ICANN se rozhodl smlouvu již neměnit. Smlouvu nakonec schválil tímto pátečním usnesením. Hlasování trvalo dlouho, hodně členů chtělo vysvětlit svá stanoviska a jestli jsem dobře počítal (bohužel úplný přepis ještě nebyl publikován), tak proti hlasovali jen tři a zhruba obdobný počet se zdržel. Teď už tedy vzniku domény nic nebrání a další kroky budou spíše technického rázu.
Osobně na vlastní kauzu nemám žádný vyhraněný názor. Rozhodně jsou tu ale lidé, kterým tato doména vyloženě vadí a dokonce kvůli tomu ve čtvrtek před konferenčním hotelem demonstrovali.
Je mi poměrně jedno, jestli tato doména vznikne. Dle mne Internetu neublíží, ani ho nijak nevylepší. Co je ale mnohem zajímavější je fakt, že představenstvo ICANNu ve svém rozhodnutí explicitně uvedlo, že se neřídí radou GACu. V GACu zasedají zástupci velkého množství vlád celého světa (včetně ČR) a doposud byly rady GACu téměř bezvýhradně respektovány. Nepřijde mi to příliš moudré, spíše bych doporučoval představenstvu ICANN více naslouchat závěrům jednotlivých organizací a hlavních výborů, obzvláště v době, kdy na základě smlouvy (Affirmation of Commitment) s americkým ministerstvem obchodu běží vnitřní zhodnocení činnosti ICANNu, ve kterém má právě předsedkyně GACu důležité slovo a toto zhodnocení může mít zásadní dopad na budoucí podobu ICANNu.
Mimochodem GAC má výhrady i ke vzniku nových generických domén, jejichž vznik se v pátek také zásadně přiblížil, ale to už je zase trochu jiná pohádka.