Izraelský výrobce bezpečnostních řešení Check Point je z mnoha úhlů pohledu specifickou společností. Výjimečná je rychlost, s jakou se jí podařilo vyrůst, význam některých produktů, které přinesla, i fakt, že přestože mezi její zákazníky patří desítky nejvýznamnějších globálně působících korporací, její jméno zná jen málokdo. Pojďme se podívat na historii a vývoj jednoho z nejméně známých a přesto nejvýznamnějších výrobců bezpečnostních řešení.
Gil Schwed, spoluzakladatel a dlouholetý CEO Check Point
Počátky společnosti Check Point jsou úzce spjaty s jejím prvním produktem, firewallem pojmenovaným příznačně FireWall-1. Ten ve své době představoval vůbec první komerčně vyvíjený a na trhu dostupný stavový firewall a ve své podstatě předznamenával budoucí vývoj v této oblasti. Jeho odlišnost od do té doby dostupných bezpečnostních řešení spočívá především v tom, že stavový firewall je schopen rozlišovat různé stavy paketů v rámci jednotlivých spojení, přičemž propustí pouze ty, které spadají do již povolené relace. To jej významně odlišuje od paketového firewallu, který se rozhoduje pouze na základě informací obsažených v konkrétním paketu, tak i od takzvaného aplikačního firewallu, který naopak pracuje na vyšší síťové vrstvě.
První roky života a raketový růst
Check Pointu se s FireWall-1 podařilo na trhu rychle uspět a už v roce 1994 tak společnost uzavírá smlouvu o dodávkách OEM licencí svého produktu s americkým gigantem Sun Microsystems. O rok později pak následuje podpis smlouvy o distribuci s dalším významným hráčem na poli IT, tedy výrobcem Hewlett-Packard. Rychlý rozvoj a uzavření dvojice významných kontraktů Check Point ve velmi krátké době prakticky katapultuje mezi významné světové výrobce bezpečnostních řešení a ve finále vede až k expanzi na další trhy otevření dosud funkčního zastoupení společnosti ve městě Redwood City v americkém státě Kalifornie.
O tehdejším významu a vysokém postavení Check Point svědčí například i označení „globální vůdce na trhu firewallů“, které společnosti počátkem roku 1996 přiřkla analytická společnost IDC. Podle jejích statistik tehdy tržní podíl FireWall-1 dosahoval neuvěřitelných 40%. I díky tomu se společnosti v rámci tentýž rok realizovaného IPO podařilo získat 67 milionů dolarů. Slušný výsledek na necelé tři roky starou společnost, v jejímž čele stála skupina dvacátníků.
V následujících letech Check Point pomalu rozšiřuje své produktové portfolio a posiluje svou spolupráci s velkými korporacemi. Nejvýznamnější je bezesporu smlouva s finským výrobcem telekomunikační techniky Nokia, v rámci které byla některá jeho zařízení dodávána na trh výhradně spolu s nástroji Check Point. Firma také vstupuje do dalších odvětví, jako jsou například VPN produkty.
Éra akvizic
K rozvoji podnikání vlastními silami Check Point po roce 2000 přidává i další, v posledních letech obzvláště oblíbený způsob růstu, tedy akvizice. Jen v posledních 7 letech společnost realizovala 6 významných obchodů, které jí pomohly jak posílit vlastní pozici v již známých oblastech, tak i proniknout na zcela nové trhy.
Legendární FireWall-1
První zajímavou akvizicí byla koupě výrobce spotřebitelských bezpečnostních produktů Zone Alarm v roce 2004. Ta je zajímavá nejen proto, že se jedná o první rozsáhlejší transakci v historii Check Point, jako spíš vzhledem k tomu, že díky koupi Zone Alarm společnost poprvé pronikla do oblasti běžných spotřebitelů a pro ně určených produktů. Produktové portfolio Check Point tak bylo obohaceno o antivirové a bezpečností programy, jako je ZoneAlarm Antivirus či ZoneAlarm Internet Security. Nutno podotknout, že přestože se jedná o poměrně kvalitní produkty, jejich tržní podíl v současnosti dosahuje pouhého zhruba 1%.
Mezi další významné obchody pak patří koupě společností NFR Security a Protect Data v roce 2007 či Liquid Machines v polovině roku 2010. V mnoha ohledech zajímavá pak byla i koupě divize Security Appliance Business již zmíněného výrobce Nokia, právě se kterou Check Point uzavřel spolupráci o desetiletí dříve.
Check Point v současnosti
Přestože Check Point i nadále rozvíjí původní produkt FireWall-1 a na něm postavené technologie využívá v dalších svých produktech, jeho současná podoba se jen pramálo podobá Check Pointu poloviny 90 tých let. Předně Check Point dnes je samozřejmě mnohonásobně rozsáhlejší společností, která dává práci zhruba 2 200 zaměstnancům a působí v několika desítkách světových zemí, a která působí na větším množství geografických i produktových trhů. Mezinárodní ředitelství společnosti sídlí v izraelském Tel Avivu, operace v severní Americe vede již zmíněná pobočka v kalifornském Redwood City.
Zástupci společnosti se pak rádi chlubí, že z populárního a často citovaného žebříčku největších světových korporací jich produkty Check Point používá 100 % z první stovky a 98 % z prvních 500 nejvýznamnějších společností. Společnost jako taková ale své klienty nezveřejňuje, můžeme se tak jen dohadovat, které z tuzemských společností jejích produktů a služeb využívají.
{seealso}
Check Point je ukázkou toho, jak dobrá myšlenka a zaměření na jednu konkrétní oblast může vést k extrémně rychlému růstu a nakonec i úspěchu. Je jen málo společností, kterým by se během tak krátké doby podařilo přijít s produktem, který osloví i velké technologické giganty a otevře cestu pro další spolupráci a dynamický růst.
Seriál o významných IT korporacích na ITBiz.cz
Autodesk: Příběh společnosti, která dala světu AutoCAD
NetApp: Příběh inovace, vytrvalosti a kovboje, který přesedlal na IT
Novell: Příběh společnosti, jejíž systém v konkurenci neobstál
Oracle: Příběh společnosti, která popadla příležitost a nezklamala
Hewlett-Packard: Když dva kamarádi položí základy miliardovému IT byznysu
Google: Příběh drobečka, který ovládl (nejen) internetový svět
Sun Microsystems: Když síť je počítačem
Apple: Příběh firmy, která chtěla změnit (počítačový) svět
IBM: Příběh firmy, která přinesla počítač do každé domácnosti
Dell: Když malá myšlenka odstartuje miliardový počítačový byznys
Cisco Systems: Příběh o velmoci, která propojila svět
Xerox: Příběh inovativního krále, který „skončil“ u kopírování
SAP: Příběh německých programátorů, kteří dobyli Wall Street
3Com: Příběh firmy, jejíž velké plány zůstanou nenaplněny