Nastal konec spekulací, elektromagnetické záření skutečně ovlivňuje činnost mozku, není však jasné, zda li negativně, pozitivně či neutrálně. Vědci zjistili, že části mozku vystavené působení antény telefonu spotřebovávají více glukózy.
Tým vědců, který realizoval svůj výzkum již v roce 2009, nyní přišel se svým odhalením v prestižním americkém časopisu Journal of the American Medical Association. Důvod odkládání zveřejnění výsledků studie až na rok 2011 není znám.
Ve své studii vědci přikládali testovaným osobám mobilní telefony k oběma uším současně a na jednom z nich poté uskutečnili hovor. Vzhledem k vypnutému zvuku testovaná osoba nevěděla, na kterém přístroji hovor probíhá. Činnost mozku pak byla sledována tomografem, přičemž v kontrolním testu oba přístroje mlčeli, kdežto v reálném byl na jednom z přístrojů uskutečněn 50 minut dlouhý hovor.
Opakovaná měření potvrdila, že testované subjekty mají na straně s aktivním telefonem o 7 až 10 % větší spotřebu glukózy, přičemž nejvyšší spotřeba byla na právě na místě okolo antény telefonu. Přímý dopad elektromagnetického záření na zdraví studie nezjišťovala.