Nová služba Google eBookstore bude konkurovat především zavedeným prodejcům Amazon, Apple a Barnes & Noble a ukazuje stále větší snahu Google odpoutat se od závislosti na internetové reklamě a generovat příjmy také z jiných činností.
Technologická společnost Google počínaje včerejším dnem vstoupila do oblasti prodeje elektronických knih. Nová služba Google eBookstore silně vychází ze známých Google Books, dříve spojovaných především se žalobami ze strany nakladatelství. V nabídce Google eBookstore nechybí prakticky všechna díla z Google Books plus množství dalších, celkem zhruba 3 miliony titulů. Vstup do oblasti prodeje elektronických knih tak Google staví proti takovým konkurentům, jako je knihkupectví Barnes & Noble či prodejci Amazon a Apple. Podle odhadu analytiků se může Google poměrně rychle stát v oblasti elektronických knih světovou dvojkou, nynější dominantní pozici Amazonu ale jen tak neohrozí.
Spolupráce s vydavatelstvími bude probíhat na podobném systému, jaký známe například z nejrůznějších služeb společnosti Apple. Významná vydavatelství tak z každého prodeje získají 70% prodejní ceny publikace, menší nezávislé subjekty „pouhých“ 52%. To jinými slovy znamená 30% až 48% prodejní marži, což je v případě internetového prodeje poměrně slušné.
Naopak významnou konkurenční nevýhodou Google eBookstore je ale především fakt, že firma nemůže prodané elektronické publikace spárovat s vlastním zařízením. Zatímco Amazon svůj byznys postavil na populární čtečce Kindle, Apple prodej knih spojit s tabletem iPad a Barnes & Noble prodává elektronické publikace výhradně majitelům čtečky Nook, Google nic podobného v nabídce nemá. Samozřejmě, existuje platforma Android, která se dosud poměrně slušně etablovala v oblasti smartphonů a brzo se jí dočkáme i v netboocích, dlouhodobé čtení knih na těchto zařízeních je ale poměrně nepraktické a nepříjemné. Jinými slovy jednoduché čtečky, jako je například již zmíněný Kindle, jsou pro účely elektronických knih přeci jen praktičtější.
Určitou naději skýtá využití Androidu v tabletech, těch je ale v současnosti na trhu stále příliš málo modelů a i tak nejsou schopny elektronickým čtečkám konkurovat v základních vlastnostech jako je cena, výdrž baterie a kontrast tak potřebný pro bezproblémové čtení elektronických knih. Google tak zatím alespoň umožní čtení knih pořízených v rámci Google eBookstore na čtečkách Nook a Sony Reader, Amazon Kindle podporován nebude.
Jak už bylo zmíněno v úvodu, hlavním důvodem pro vstup společnosti Google do oblasti prodeje elektronických knih je především snaha najít nové možnosti příjmu. Důvodem není ani tak pokles v oblasti internetové reklamy, ze které pochází zhruba 97% všech příjmů Google, jako spíš silná závislost firmy na jediné oblasti. Cílem Google je tak především diverzifikovat portfolio příjmů a zajistit se tak proti případným výkyvům v oblasti internetové reklamy, které by mohly jeho příjmy a tím i zisk negativně ovlivnit.
Je velmi pravděpodobné, že se Googlu s projektem Google eBookstore podaří poměrně dobře prorazit. Stejně jako v případě ostatních služeb společnosti se může Google i tentokrát spolehnout na rozsáhlou základnu současných uživatelů, zákazníků a příznivců jeho služeb, z nichž část začne využívat i nové Google eBookstore. Mnozí analytici tak očekávají, že v horizontu pouhých několika let se Google etabluje jako druhý nejvýznamnější prodejce v této oblasti. Na Amazon, který je suverénem trhu především díky úspěchu své čtečky a množství nabízených titulů a magazínů, ale v nejbližší budoucnosti pravděpodobně nedosáhne.
Zdroj: Reuters