Doktor Mark Gasson, který provádí výzkum na univerzitě v Readingu, se stal prvním člověkem, který je infikován počítačovým virem. Gasson si implantoval do ruky čip, podobný identifikačním čipům, které usnadňují hledání ztracených zvířat, a úmyslně ho nakazil malwarem. Tento experiment měl ukázat, že implantáty mají jak své výhody, tak svá rizika.
Lékařské implantáty, jako například kardiostimulátory, jsou v současné době schopné komunikovat s počítači a přístroji mimo tělo. To lékařům usnadňuje jejich kontrolu, ale Gasson se obává, že jsou takové implantáty bezbranné proti nejrůznějším hackerům a virům.
Výzkum přitáhl mnoho pozornosti médií, ale ne všechny reakce byly pozitivní. Graham Cluly z bezpečnostní firmy Sophos nazval výzkum „tou nejhorší formou šíření poplašných zpráv“. Přestože Cluly ve svém blogu připustil, že je možné, aby byl lékařský implantát nebo identifikační čip nakažen nepřátelským kódem, také rozhodně uvedl, že je to velice obtížné. Upozornil na to, že identifikační čipy fungují tak, že se z nich čtou data, a ne tak, že by na nich běžely programy. Aby se tedy hackerský útok povedl, přístroj, který čte data z čipu, by musel mít „závažný bezpečnostní problém“.
Podobná paranoia není ničím novým. Bylo provedeno spousta podobných výzkumů, dokonce i od Microsoftu, které se věnovaly ochraně kardiostimulátorů před hackery. V lepším případě zůstanou příběhy lidí, kteří se pokoušejí někoho zavraždit tím, že se napojí na jejich kardiostimulátor, dobrým námětem na sci fi.
Zdroj: Switched.com