České radiokomunikace (ČRa) nabídly poskytovatelům internetu místo na svých vysílačích pro budování jejich vlastních internetových sítí. • Vítězi desátého kola soutěže IBM Student Research Projects se stali Michal Bukovský a Patr Hafner. • Opencard: kvůli žádosti o kartu Pražana už není nutné chodit osobně na kontaktní místa. Požádat lze přes internet.
Nabídka ČRa ostatním providerům
Představitelé společnosti České Radiokomunikace v minulém týdnu oznámili, že ČRa začaly nabízet internetovým poskytovatelům své vysílače pro budování jejich vlastních internetových sítí. Podle uvedených informací je služba dostupná na více než 600 objektech po celém Česku.
České radiokomunikace mají představu, že by mohly novou nabídkou potenciálně oslovit část ze zhruba 2000 lokálních poskytovatelů, kteří na tuzemském působí. Na vysílače mohou umístit například vlastní antény pro sítě Wi-Fi a další technologie. Podle vyjádření Marcela Procházky, ředitele rozvoje ČRa, je nutné u uchazečů splnění podmínky, aby se technologie nerušily se zařízeními ČRa a aby provozovatelé měli oprávnění příslušné kmitočty využívat.
Věže ČRa jsou většinou umístěny na místech s výbornou viditelností, což je dáno jejich původním účelem pokrývat území analogovým televizním a rozhlasovým vysíláním.
Radiokomunikace minulý rok odprodaly svou maloobchodní telekomunikační část dceřiné firmě T-Mobile a v současnosti poskytují telekomunikační služby jen velkoobchodním a korporátním zákazníkům.
České radiokomunikace v loňském roce zahájily poskytování vysokorychlostního internetového připojení, hlasových a datových služeb prostřednictvím moderní technologie WiMAX ve 26 městech po celé České republice.
Vítězové soutěže talentů IBM
Společnost IBM představila vítěze jubilejního desátého kola soutěže IBM Student Research Projects. Talentovaní technici pokročili ve vývoji aplikací pro info kiosky.
Realizaci projektu IBM Student Research Projects zaštituje IBM společně s Českým vysokým učením technickým (ČVUT). Celá soutěž je koncipována tak, aby podpořila výzkumné práce studentů. Hlavní téma tohoto kola navazovalo na předchozí ročník, který nesl název „Smart kiosk for a Smart Planet“. V tomto kole studenti navrhovali a vytvářeli konkrétní aplikace a uživatelská rozhraní pro prostředí tzv. „inteligentního kiosku“.
Studenti měli v tomto kole vymyslet a zrealizovat sofistikované aplikace demonstrující využití prostředí inteligentního kiosku s jeho dotykovou obrazovkou. V rámci tohoto zadání studenti vytvořili například prototypy aplikací, které poskytují uživatelům kiosku předpověď počasí nebo připomínají svátky blízkých osob. Celá interakce je obohacena o hlasového průvodce v podobě tzv. mluvící hlavy.
Do soutěže bylo tentokrát přihlášeno 15 projektů. „Rok od roku stoupá úroveň projektů jak z hlediska kvality, tak i z hlediska nápadů, které lze velmi často využít přímo v praxi. Jubilejní desátý ročník nejen potvrdil smysl takovýchto soutěží, ale také znovu ukázal, jak důležitá je spolupráce univerzitního prostředí s komerčním sektorem,“ dodává prof. Ing. Pavel Slavík, CSc., profesor katedry počítačové grafiky a interakce Elektrotechnické fakulty ČVUT.
Vítězné projekty
Projekty byly zařazeny do dvou kategorií:
Kategorie „Hardwarová podpora pro pokročilé aplikace“:
- 1. místo: HyperNEAT na procesoru Cell, autor Petr Hafner
- 2. místo: Navigace robota stereoskopickou kamerou, autor Jaromír Hořejší
- 3. místo: Robotická hlava s mimikou v obličeji, autor Jan Kofroň
Kategorie „Uživatelská rozhraní pro inteligentní kiosek“:
- 1. místo: Oznámování svátků ve Smart Kiosku, autor Michal Bukovský
- 2. místo: Služba předpovědi počasí pro kiosek s Talking head, autor Ondřej Čermák
- 3. místo: Univerzální usability dotazník pro použití v kiosku, autor Vladislav Skoumal
Objednávka Opencard on-line
Kvůli žádosti o kartu Opencard už není nutné chodit osobně na kontaktní místa. Nově je možné zažádat o vydání karty na webu Opencard. Přehledné on-line podání žádosti výrazně šetří čas. Přes internet mohou kartu objednat jak sami budoucí držitelé, tak i rodiče pro svoje děti.
Přestože lze o kartu žádat on-line, kartu si ale následně lidé musí osobně vyzvednout na některém z kontaktních míst. Pohodlné verze bez cesty na úřad nebo do knihovny se tedy zájemci zatím nedočkají. Průkazy navíc zatím není možné převzít v infocentrech dopravního podniku. V budoucnu jim průkaz za poplatek přiveze také kurýrní služba.
Doposud si lidé o kartu mohli požádat pouze osobně v budově pražského magistrátu, paláci Adria nebo v některých pobočkách městské knihovny a infocentrech dopravního podniku. Poté si mohli kartu znovu osobně vyzvednout, mohli si ji ale také nechat zdarma zaslat poštou do vlastních rukou. Tato možnost platí i nadále.
Mluvčí projektu Opencard, Martin Opatrný, ale médiím naznačil, že město Praha v průběhu června zavede možnost nechat si kartu doručit kurýrem. V případě, že si lidé připlatí zhruba 100 až 150 korun, nebudou muset kvůli opencard na úřad ani jednou. „Zatím se nám ale nepodařilo dokončit smlouvu s kurýrní službou,“ dodal Martin Opatrný.
Elektronickou cestou lze požádat jen o standardní typ karty, zájemci o anonymní kartu nebo o kartu, na které mohou mít elektronický podpis, zatím on-line způsob žádosti nemohou využít. Podle Opatrného ale majoritní podíl 90 % zájemců žádá standardní typ karty.
Přes internet mohou kartu objednat i rodiče pro svoje děti. Právě děti a junioři totiž musí do poloviny června vyměnit svoje papírové průkazy na MHD za opencard. Vyplnění on-line žádosti je jednoduché a intuitivní. Vše je navíc doplněno nápovědou.
Vedle základních identifikačních údajů, jako je jméno a adresa žadatele, je nutné přiložit k žádosti průkazovou fotografii v elektronické podobě. Její náležitosti jsou zcela shodné například s pasovou fotografií.
Přečtěte si také
IT byznys: v prvním čtvrtletí 2010 rostl prodej počítačů v ČR o 8 %
IT byznys: ČSÚ podepsal smlouvu s Hewlett-Packard na zakázku za 462 milionů
IT byznys: IS datových schránek ušetřil už 200 mil.korun
IT byznys: citlivá firemní data ohrožují hlavně vlastní zaměstnanci
IT byznys: ČTÚ sníží poplatek za volání na mobily o 45%
IT byznys: v letošním roce porostou světové výdaje na IT o 5,3%
IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá
IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %
IT byznys: Internet Explorer už používá méně než 50 % českých uživatelů
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů