Analytici agentury Gartner predikují v letošním roce v globálním měřítku růst výdajů na IT až o 5,3 %. • Průzkum: Více než tři čtvrtiny českých firem nekontrolují USB klíčenky a další výměnná zařízení svých zaměstnanců • O2: informační systém datových schránek doručí už 10 miliónů zpráv.
Gartner: růst výdajů na IT
Průzkumová agentura Gartner přinesla aktuální předpověď výdajů na informační technologie (IT) v nejbližších několika letech. Podle analytiků společnosti Gartner vzrostou v letošním roce světové výdaje na IT o 5,3% a dosáhnou celkové hodnoty 3,4 bilionu amerických dolarů (USD).
I následující rok 2011 přinese pozitivní růst. Výdaje na IT mohou údajně v roce 2011 překročit hranici 3,5 bilionu USD.
Podle Richarda Gordona, viceprezidenta pro výzkum společnosti Gartner, stojí za růstem výdajů v segmentu IT zejména robustní hardwarové dodávky, zejména díky silné spotřebitelské poptávce po osobních počítačích. Dalším důvodem byl slabší kurz amerického dolaru. V posledním období se také projevil faktor pozvolného oživení celého ekonomického sektoru.
Výdaje na počítačový hardware by v letošním roce měly růst o 5,7 procenta. Konkrétně by mohly dosáhnout až 353 miliard dolarů. Poptávku tvoří hlavně zájem spotřebitelů o osobní počítače.
„Počítačový hardware byl v minulém roce negativně ovlivněn nejprudším poklesem výdajů ze všech čtyř hlavních segmentů informačních technologií,“ řekl ředitel výzkumu společnosti Gartner George Shiffler. „V současnosti se ale očekává, že v letošním roce zažije nejsilnější oživení,“ doplnil.
Firmy nehlídají USB zařízení
Průzkum společnosti GFI software ukázal, že větší podíl než tří čtvrtin českých firem nekontroluje USB klíčenky a další výměnná zařízení svých zaměstnanců, a vystavují se tak rizikům krádeže citlivých dat. Používání zařízení, jako jsou USB klíče, mobilní telefony či MP3 přehrávače, přitom považují za rizikové zástupci čtyř z pěti firem.
Tato výměnná paměťová média jsou stále častěji zdrojem bezpečnostních rizik včetně možnosti zanesení virů, úniku firemních dat a jejich krádeže. Podle průzkumu společnosti GFI Software si většina oslovených podnikových IT expertů tato rizika uvědomuje, nicméně jen malá část realizuje ve svých firmách aktivní kontrolu připojení výměnných paměťových médií.
Martin Říha, obchodní ředitel GFI Česká republika a Slovensko, k problematice ochrany podniků uvedl: „Většina organizací využívá k zabezpečení před vnějšími riziky antivir, firewally a ochranu emailu i webu. Pouze zlomek ale řeší situace, kdy si zaměstnanec může velmi snadno nakopírovat velké množství citlivých dat na iPod nebo USB paměť nebo zanést škodlivý či nelegální software do sítě.“
Průzkum, který byl v březnu 2010 proveden mezi bezpečnostními experty, IT manažery a administrátory českých podniků, přinesl následující zjištění:
- Podle 81 % zmíněných odborníků zvyšuje připojení výměnného paměťového zařízení riziko zanesení virů do podnikové sítě.
- Pro 73 % expertů představuje ztráta takovéhoto zařízení riziko úniku dat a 53 % připouští možnost krádeže dat prostřednictvím výměnných médií ze strany zaměstnanců.
- Obecně jsou výměnná média považována za rizikovější než web: pouze 3 % podnikových expertů nepovažují paměťová média za zdroj rizika, což je méně než počet IT expertů, kteří aktuálně neřeší možnost zneužití webového připojení zaměstnanci (10 %).
- Pouze 23 % podniků aktivně kontroluje připojení výměnných médií, 70 % podniků si nebezpečí uvědomuje, ale nekontroluje, a zbylých 7 % nepovažuje toto nebezpečí za reálné.
O2: brzy projde systémem DS 10 milionů zpráv
Telekomunikační společnost Telefónica O2 oznámila, že informačním systémem datových schránek brzy projde již na 10 milionů zpráv. Systém datových schránek slouží k zefektivnění komunikaci mezi úřady a s právnickými a fyzickými osobami.
Mety 10. milionu zpráv by podle zprávy O2 mohlo být dosaženo ještě do konce dubna. Vyplývá to ze statistik, které Telefónica O2 jako generální dodavatel služby sestavuje. Ostrý provoz systému byl zahájen 1. listopadu 2009, na dosažení tohoto čísla tedy bylo potřeba méně než půl roku.
Datové schránky vznikly podle zákona 300/2008 Sb. k efektivní komunikaci státních úřadů s podnikatelskou sférou. Místo posílání doporučených dopisů a výzev (které si navíc adresát nemusel vyzvedávat) mají veřejné instituce možnost doručovat dokumenty elektronicky. Stejným způsobem mohou komunikovat i firmy, například při podávání daňových přiznání.
Kromě rychlosti zde hraje důležitou roli také výrazné snížení nákladů.
Vlastní datovou schránku má přitom automaticky zřízenou právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, dobrovolně si ji mohou založit i osoby fyzické nebo právnické fyzické osoby, kterým se ze zákona datová schránka nezřizuje. Správcem systému je Ministerstvo vnitra ČR, provozovatelem Česká pošta a dodavatelem služby zajištění provozu Informačního systému datových schránek se na základě výběrového řízení stala Telefónica O2.
Kromě komunikace mezi veřejným a soukromým sektorem lze od 1. ledna 2010 Informační datové schránky využít i pro posílání zpráv mezi samotnými firmami.
Přečtěte si také
IT byznys: Windows 7 už drží 10% tržní podíl, růst potrvá
IT byznys: počet nechráněných koncových stanic v podnicích rostl o 40 %
IT byznys: Internet Explorer už používá méně než 50 % českých uživatelů
IT byznys: firmám unikají statisíce výběrem nevhodných podnikových systémů
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií
IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT