Průzkum WBI Systems upozornil na fakt, kdy polovina firem mrhá statisíci korun za zbytečná IT řešení. • Měřící služba Akamai: Česko má desáté nejrychlejší připojení k internetu. • IDC: společnost IBM si udržela pozici jedničky na trhu serverů ve čtvrtém čtvrtletí a za celý rok 2009.
Finanční ztráty firem díky neuváženým nákladům na IT
České podniky ztrácejí až stovky tisíc korun neuváženými investicemi do informačních technologií. Mrhání penězi se podle průzkumu technologické společnosti WBI Systems například projevuje nejvíce chaotickým nákupem softwarových licencí, nerevidováním dlouhodobých smluv a nákupem zbytečného hardwaru.
Průzkum společnosti WBI Systems vychází z auditů 45 malých a středních firem, který na přelomu loňského roku pro WBI Systems realizovala poradenská společnost NeXA. „O finanční částku přesahující 100 tisíc korun ročně přichází více než polovina analyzovaných firem. Dá se předpokládat, že podobně neúsporně se chovají i další tuzemské firmy,“ komentoval průzkum Jiří Blažek z WBI Systems.
TOP 5 způsobů zbytečného utrácení peněz na informační technologie
- Chaoticky nakupovat softwarové licence
- Nerevidovat dlouhodobé smlouvy se stávajícími dodavateli
- Kupovat zbytečně hardware – vyhýbat se virtualizaci IT
- Interně zaměstnávat úzkoprofilové IT specialisty
- Pořizovat uzavřené (proprietární) IT systémy či příliš mnoho různých IT platforem
Jako jedno z možných řešení tohoto neuváženého plýtvání prostředky na IT studie spatřuje v zainteresování IT manažerů na celkových obchodních výsledcích firmy, nikoli jen na bezproblémovém chodu IT oddělení. „Pokud IT manažer ví, že úspory v IT nezlikvidují jeho oddělení, nebude obhajovat rozpočty na projekty, které firmě kromě dalších výdajů na IT nic reálného nepřinášejí. Naopak bude vyhledávat řešení s maximální přidanou hodnotou pro firmu,“ vysvětlil Jiří Blažek.
Akamai – průzkum rychlosti internetu
Aktuální průzkum společnosti Akamai, která se zabývá monitoringem internetu, se zajímal o rychlost internetového připojení v jednotlivých světových zemích. Podle výsledků Česká republika v průměru disponuje globálně desátým nejrychlejším připojením k internetu.
Podle průzkumu americké společnosti Akamai má vůbec nejrychlejší připojení Jížní Korea. Spojené státy jsou až na 18. místě. V průzkumu byla porovnávána průměrná rychlost širokopásmového napojení na síť v loňském třetím čtvrtletí.
Z výsledků vyplývá, širokopásmové linky v Jižní Koreji mají rychlost stahování 14,6 megabitu za sekundu (Mbit/s), na druhém místě je Japonsko se 7,9 Mbit/s, následuje Hongkong s rychlostí 7,6 Mbit/s. Další příčky v první desítce obsadily evropské země včetně Švédska, Nizozemska, Švýcarska či Rumunska. Na konci první desítky je Česko s rychlostí 4,8 megabitu za sekundu.
IBM lídrem mezi prodejci serverů
Podle hodnocení analytické agentury IDC se technologický gigant IBM stal největším prodejcem serverů ve čtvrtém čtvrtletí 2009 s 35,4procentním podílem tržeb.
Firma se tak umístila na přední příčce s výrazným náskokem před konkurenčním HP, který si s 30,5 procenty udržel druhou příčku. S 32,9procentním podílem tržeb byla IBM zároveň největším prodejcem serverů za celý kalendářní rok 2009, HP si meziročně udržela 29,9procentní podíl tržeb.
IBM zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí 2009 nejvyšší tempo růstu z pětice největších prodejců serverů x86 a nyní drží 19,6procentní podíl tržeb. Meziročně si IBM připsala 3,5procentní přírůstek podílu a jak vyplývá z údajů IDC, bylo to už čtvrté čtvrtletí v řadě, kdy zvyšovala svůj podíl na tržbách. IBM předstihla HP, která v posledním čtvrtletí získala 0,9 procentního bodu podílu tržeb. Z nově publikovaných čísel vyplývá, že IBM v každém čtvrtletí roku 2009 dosáhla nejvyššího meziročního zisku podílu mezi velkými výrobci x86 serverů.
IBM podle IDC ve čtvrtém čtvrtletí 2009 výrazně předstihla trh blade serverů. Zaznamenala 61,4procentní meziroční růst podílu na trhu a připsala si 5,7 procenta podílu. Celý trh blade serverů vzrostl z hlediska podílu na trhu o 30,9 procenta.
Další hlavní charakteristiky pozice IBM na trhu ve sledovaném období:
- V unixovém segmentu získala IBM ve čtvrtém čtvrtletí 2009 přes 3,4 procenta podílu tržeb oproti předcházejícímu roku a ovládla 47,9 procenta trhu. HP meziročně ztratila 1,5 procenta podílu na tržbách a její podíl spadl na 23,7 procenta, zatímco Sun ztratil 1,1 procentního bodu a propadl na 22,7 procenta.
- IBM si udržela prvenství na trhu serverů dražších než 250 000 dolarů. Její mainframy System z si udržely 61procentní podíl tržeb.
Přečtěte si také
IT byznys: podniky v ČR nad průměrem EU ve využití bezdrátových technologií
IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT
IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště
IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů
IT byznys: Google převzal DocVerse, výrobce konkurenčního software pro Microsoft