Český statistický úřad zveřejnil výsledky šetření o rozšíření a způsobu používání informačních technologií (internetu) v jednotlivých sektorech naší společnosti. • Google ČR: daňové přiznání se blíží, Češi nejvíce hledali daň z nemovitosti. • McAfee: množství falešných antivirových či antispamových programů se od prvního čtvrtletí 2009 zdvojnásobilo.
ČSÚ: Podniky používající firemní počítačovou síť a související technologie, leden 2009
Využití IT českými podniky v roce 2009
Podle údajů ČSÚ mělo 70 % českých podniků v lednu 2009 firemní (interní) počítačovou síť – z velkých podniků to byla většina (97 %), u malých 63 %. Podíl českých podniků byl tak v tomto ukazateli 3 procentní body pod průměrem EU27.
Vzdálený přístup k firemní elektronické poště umožňovalo svým zaměstnancům 41 % podniků, tj. cca. 60 % z těch, co měly firemní počítačovou síť. Vzdálený přístup umožňující práci s datovými soubory umístěnými na firemní počítačové síti používalo 44 % podniků, tj. 63 % z těch, co měly firemní počítačovou síť.
Bezdrátové technologie (WLAN) v rámci své firemní počítačové sítě používalo 34 % podniků, tj. necelá polovina (48 %) z podniků majících firemní počítačovou síť. V roce 2008 mělo bezdrátové technologie 29 % podniků. K významnému nárůstu však došlo ve srovnání s rokem 2003, ve kterém používalo bezdrátové technologie v rámci své firemní sítě 9 % podniků. Interní webové stránky (intranet) měla v průměru pětina (19 %) podniků.
V mezinárodním srovnání s průměrem EU27 byly u podniků působících v ČR v rámci sledovaných technologií používaných u firemní počítačové sítě více rozšířeny bezdrátové technologie (30 % v EU27).
V lednu 2009 měla připojení k internetu většina českých podniků (95 %). Pevné vysokorychlostní připojení používalo již 77 % podniků (81 % z těch, co měli připojení k internetu). Nejvíce používaným způsobem připojení k internetu byla u podniků působících v ČR ADSL linka.
Webové stránky mělo Česku na začátku minulého roku 73 % podniků. V mezinárodním srovnání převyšovala Česká republika průměr EU27 o 10 procentních bodů a její podíl byl nejvyšší ze všech zemí, které přistoupily k EU od roku 2004.
Daňové statistiky Google
Tuzemský vyhledávač Google zveřejnil zajímavou statistiku vyhledávání týkající se výrazů spojených se slovy „daně“ a „daňové přiznání“.
Nejhledanějších daní za první čtvrtletí letošního roku byla daň z nemovitosti, která dokonce předběhla „nejpopulárnější“ daň z příjmu. Dá se předpokládat, že stále více Čechů se stává vlastníky nemovitosti. Pomyslnou bronzovou příčku obsadilo daňové přiznání, které se v žebříčku s blížícím se koncem března posune pravděpodobně na ještě vyšší příčky. Češi hledali informace i o ekologické, silniční, dědické či darovací dani.
Nejhledanější daňové dotazy v roce 2010 (leden-březen)
- Daň z nemovitosti
- Daň z příjmu
- Daňové přiznání
- Ekologická daň
- Silniční daň
- Dědická daň
- Darovací daň
- Finanční úřad
- Daně
- Rovná daň
Dvojnásobný růst falešných programů
Antivirový výrobce McAfee zveřejnil data, podle kterých se množství scarewaru, tj. falešných antivirových a antispywarových programů, od prvního čtvrtletí roku 2009 zdvojnásobilo. Jen v USA tento problém postihl nejméně 69 000 uživatelů.
Poskytovatel bezpečnostních řešení McAfee upozorňuje, že podvodníci se uživatelům, kteří mají zájem o ochranu svých počítačů, pokoušejí stále častěji prodat nepravý bezpečnostní software. Smyšlenými oznámeními o infekci počítače se snaží uživatele přimět k instalaci podvodných programů. Podvodníci poté požadují za falešný antivirový program zaplatit, přitom navíc získají informace o platební kartě a přístup k počítači oklamaného uživatel.
„Tento byznys je až neuvěřitelně výnosný,“ vysvětluje bezpečnostní výzkumník Francois Paget z laboratoří McAfee Labs. „Jistá podvodná společnost známá pod názvem Innovative Marketing dokázala takto za jediný rok odhadem získat až 180 milionů dolarů Její falešný bezpečnostní software si zakoupilo více než 4 miliony uživatelů, kteří předpokládali, že jde o legitimní aplikaci.“
Přečtěte si také
IT byznys: stagnace cen volání v pevných sítích a na internetu
IT byznys: 1,5 mld. na high-tech projekty v oblasti ICT
IT byznys: se službou superCash uhradíte zboží z e-shopu přímo na poště
IT byznys: ČOI odhalila závady u 70 % kontrolovaných e-shopů
IT byznys: Google převzal DocVerse, výrobce konkurenčního software pro Microsoft
IT byznys: v EU bude chybět až 670 tisíc odborníků na ICT
IT byznys: U:fon představil Unifon a nový provoz zákaznické linky