Evropská unie povolila převzetí společnosti 3Com firmou Hewlett-Packard za 2,7 miliardy dolarů. • Společnost KPMG očekává v roce 2010 růst akvizic a fůzí. • Z výsledků průzkumu společnosti Workline vyplývá, že v Česku roste zájem o práci z domova i její nabídka.
EU posvětila akvizici 3Com
Regulátoři Evropské unie (EU) posvětili významnou akvizici, kdy počítačový gigant Hewlett – Packard přebírá síťovou velmoc 3Com. Zodpovědné evropské orgány schválily akvizici společnosti 3Com za 2,7 miliardy dolarů (více než 46 miliard korun) bez dalších podmínek.
Definitivní uzavření jedné z nejvýznamnějších transakcí na poli informačních technologií v posledních měsících bylo plánováno na první pololetí roku 2010. Povolení evropských představitelů je významným krokem k úspěšnému dokončení akvizice. Přesto definitivní ukončení procesu sloučení obou firem je odhadováno přibližně v červnu letošního roku.
Komise Evropské unie při ověřování možností sloučení obou společností zjistila, že spojení HP a 3Com negativně nezasáhne pravidla konkurenční soutěže na trhu. EU tedy posvětila, že nedojde k monopolizaci trhu dodavatelů switchů či routerů. Čeká se však ještě na výsledek vyšetřování čínských antimonopolních úřadů, jelikož zdejší trh může spojení Hp a 3Com ovlivnit více než je tomu v EU.
Růst trhu akvizic a fůzí
Poradenská společnost KPMG vydala report s názvem Global M&A Predictor, podle kterého čeká globální trh fúzí a akvizic během roku 2010 oživení.
Revitalizaci trhu KPMG predikuje i pro Českou republiku. Aktivita bude pokračovat zejména v potravinářství, zdravotnictví či energetice. V sektorech, jako jsou nemovitosti či automobilový průmysl, budeme svědky většího počtu výhodných nákupů.
Pro rok 2010 se očekává, že v důsledku restrukturalizací budou pokračovat vynucené prodeje zadlužených společností v sektorech, jako jsou nemovitosti, automobilový průmysl a výrobní podniky. V této oblasti budeme svědky většího počtu výhodných nákupů (bargain purchases) ze strany investorů s dostatkem hotovosti – jak velkých společností, tak místních private equity hráčů.
Zmrazení úvěrového trhu v České republice sice skončilo, banky však zůstanou ve srovnání s dobou největší slávy konzervativnější. Financování transakcí bude vyžadovat větší podíl vlastních zdrojů kupujících a vyšší úroveň zajištění. Společnosti budou také nadále hledat způsoby, jak získat financování vlastní cestou. Mohou se zbavit svých dceřiných společností nebo neklíčových provozů.
Roste tlak na pracovní kapitál a především se snižují zásoby. Vlastníci také budou snižovat své majetkové podíly, aby získali hotovost na jiné akvizice – ať již prostřednictvím soukromých prodejů nebo uvedením akcií na veřejný trh.
Zájem o práci z domova rostl o 350%
Poptávka po práci z domova převyšuje nabídku. Vyplývá to z průzkumu, který v období od loňského srpna do letošního ledna uspořádal portál Workline.cz. Pro potřeby průzkumu se vyjádřilo 267 respondentů z lidí, kteří aktuálně z domova pracují, nebo mají o tuto formu práce zájem.
„Práce z domova vyžaduje změnu přístupu k řízení. Do firem je třeba nasadit nové metody, které dokážou měřit produktivitu práce jednotlivých pracovníků a účinně využívat jejich potenciál. Přitom tyto nástroje a pracovní postupy jsou již vyzkoušené a funkční,“ říká Michal Martoch z portálu Workline.cz.
Otázky průzkumu byly sestaveny tak, aby objasnily klady i zápory práce z domova z pohledu pracovníků. Zároveň měly přiblížit očekávání těch, kdo práci teprve hledají. Hlavní benefity práce z domova jsou pro obě skupiny shodné – flexibilní pracovní doba, větší klid na práci a úspora času i nákladů na cestování.
Třetina dotázaných zájemců plánuje touto formou pracovat na plný úvazek – 40 hodin týdně. 43 % z nich hodlá práci z domova věnovat 15 – 30 hodin týdně. 68 % respondentů přitom uvádí očekávaný příjem do 20 000 Kč hrubého, což je méně než průměrná mzda v ČR ve 3. čtvrtletí roku 2009. „Primárním motivátorem pro práci z domova tedy nejsou peníze, ale čas a možnost lépe skloubit práci s péčí o rodinu,“ domnívá se Martoch.
Počet nabídek práce výrazně roste. Zatímco v lednu 2009 bylo na portále Workline.cz zveřejněno 40 nabídek práce, v únoru 2010 jich bylo 140, což představuje meziroční nárůst o 350 %. Tato čísla také potvrzují nedávná prohlášení o zavádění práce z domova v řadách nadnárodních společností.
Přečtěte si také
IT byznys: IBM – nejslabší banky se již nemusí zotavit
IT byznys: stagnace platů v IT s minimálním výhledem pro růst
IT byznys: miliardové pobídky pro IT firmy v Číně
IT byznys: MPO připravuje strategii státu pro vysokorychlostní internet
IT byznys: příležitost pro české firmy shánět investory v Silicon Valley
IT byznys: pokles tržeb z podnikového software na 638 milionů eur
IT byznys: půl miliardy pro firmy na informační systémy z programu ICT
IT byznys: Microsoft vyplatí firmě i4i 290 milionů dolarů za zneužití patentu
IT byznys: 15% CIO potvrdilo snížení firemních IT rozpočtů