Evropská komise přistoupila na návrh americké společnosti Microsoft v dlouhodobém sporu týkající se integrace prohlížeče Internet Explorer v systému Windows. Společnost uživatelům nabídne mnohem snadnější přístup k alternativním produktům, čímž se vyhne riziku dalších vysokých finančních sankcí. Představitelé společnosti Opera Software ASA, která stojí za původní stížnost k Evropské komisi, rozhodnutí přivítali.
Trochu to vypadá, že Neelie Kroesová, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, chce na poslední chvíli dokončit vše, co rozdělala. Koncem ledna příštího roku totiž ve své pozici končí a svému nástupci tak zřejmě nechce nechávat rozdělanou práci. Už začátkem tohoto týdne naznačila, že šetření akvizice Oracle-Sun s největší pravděpodobností dopadne v její prospěch. A nyní také uzavírá dlouholetý spor se softwarovým výrobcem Microsoft.
Uživatel si vybere z řady prohlížečů
Evropská komise ve středu oznámila, že souhlasí s ukončením prošetřování Microsoftu, který měl údajně porušovat evropské antimonopolní zákony tím, že do operačního systému Windows integroval vlastní internetový prohlížeč. Microsoft se zavázal, že uživatelům kromě Internet Exploreru umožní výběr prohlížeče z jedenácti dalších alternativ, mezi kterými nebudou chybět Mozilla Firefox, Apple Safari či Google Chrome. Prohlížeče budou vybírány na základě statistik společností comScore, StatCounter a NetApplications.
„Z rozhodnutí budou mít prospěch milióny uživatelů, a to díky možnosti volně si zvolit prohlížeč, který preferují,“ uvedla Neelie Kroesová. Podle ní možnost volby zlepší uživatelský zážitek z internetového surfování a zároveň bude výrobce prohlížečů do budoucna motivovat k inovacím. Komise také očekává významné navýšení tržních podílů alternativních prohlížečů.
Podle dalších závazků musí Microsoft nabízet obrazovku pro volbu prohlížeče alespoň po dobu pěti let. Výrobcům počítačů také musí umožnit deaktivovat Internet Explorer a předistalovat do svých produktů prohlížeč dle vlastní volby. Americký softwarový výrobce musí zároveň komisi každých šest měsíců informovat o vývoji s tím, že později může být požádán o změnu podmínek.
„Myslíme si, že je to velké vítězství pro web,“ uvedl pro agenturu Reuters Hakon Wium Lie, technický ředitel společnosti Opera. Podle něj budou mít evropští uživatelé konečně možnost svobodné volby, která byla doposud omezována.
Rozřešení po dvou letech
Celá spor s Evropskou komisí odstartoval v prosinci 2007. Norský výrobce prohlížeče Opera Software ASA podal u Evropské komise stížnost, ve které Microsoft obvinil, že zneužívá svého monopolního postavení a znemožňuje prosazení ostatních výrobců na trhu. Ve svých produktech prý také nedodržoval zažité webové standardy. Kauza měla další vývoj letos v únoru, kdy se na stranu Opery přidala také organizace Mozilla, která stojí za vývojem prohlížeče Firefox.
Nepoužívanějším prohlížečem je podle posledních statistik společnosti Net Applications Internet Explorer s podílem 63 procent. Následuje ho Firefox, který má zhruba 24 procent, a na třetí místo se vyhoupl Chrome z dílny Googlu, když překonal hranici 6 procent.
Evropská komise ve středu také přivítala příslib ze strany Microsoftu ke zlepšení interoperability mezi jeho produkty, jako jsou Windows Server, Office, Exchange či SharePoint, a produkty třetích stran. V roce 2008 bylo totiž zahájeno šetření Microsoftu pro podezření, že ostatním výrobcům softwaru neposkytuje dostatečné informace, díky kterým by mohli své aplikace navrhnout tak, aby byly zcela kompatibilní. O výsledku tohoto šetření už však s největší pravděpodobností rozhodne nástupce Neelie Kroesové, španělský politik Joaquín Almunia.
Přečtěte si také
EK asi schválí akvizici Sunu, Oracle nabídl bezplatnou dostupnost MySQL
Kroesová končí v pozici eurokomisařky pro hospodářskou soutěž