Mobilní operátor, který bude mít šanci vysílat na nově uvolněném pásmu 1800 MHz, bude s největší pravděpodobností pocházet z České republiky. Velká naděje, francouzská skupina Orange, v minulých dnech oznámil, že se vypsaného tendru účastnit nebude. Nelze ovšem vyloučit účast operátorů z východní oblasti nebo z Asie. O Českou republiku už v minulosti projevili zájem telekomunikační operátoři z Afriky.
Neúčast společnosti Orange představuje všeobecné zklamání. V případě, že by Orange do tendru vstoupil, mohl by přispět k dalšímu snížení cen a zkvalitnění mobilních služeb. „Účast v aukci na GSM licenci v České republice neplánujeme,“ komentoval průběh tendru Tom Wright ze společnosti Orange pro tuzemský server Mobil.cz.
Tendr ČTÚ může pomoci přinést nové služby.
Situace je o to překvapivější, že ještě počátkem letošního roku ležela Česká republika v hledáčku tohoto francouzského telekomunikačního obra. „O českých mobilech stále uvažujeme a já bych nám v tomto segmentu rozhodně nezavíral dveře,“ řekl tehdy pro týdeník Euro ředitel slovenské pobočky Orange Pavol Lančarič. Nyní je ale jasné, že vše bude jinak a minimálně v průběhu příštích několika let se Orange na českém trhu neobjeví.
Zájem mají i současní operátoři
O nové pásmo mají zájem také všichni čtyři operátoři, kteří v současnosti na českém mobilním trhu působí. Obzvlášť pro nejmladšího českého operátora U:fon představuje tendr na frekvenci 1800 MHz lákavé sousto. Pokud by U:fon vyhrál, získal by prostor pro další rozšiřování a zkvalitňování svých datových služeb, ve kterých firma vidí svou budoucnost.
Konkurenční T-Mobile naopak stále bojuje s nedostatečnou kapacitou sítě. Získání nového pásma by společnosti situaci výrazně zjednodušilo a usnadnilo by i další expanzi. Vítězství v tendru by ale znamenalo významný potenciál i pro ostatní tuzemské operátory. Je ovšem velmi nepravděpodobné, že by ČTÚ přidělil volné pásmo kterémukoliv z nich.
Šance pro alternativní operátory
Situace by mohli využít i tzv. alternativní nebo virtuální operátoři, kteří si pro vlastní provoz pronajímají část kapacity konkurenční sítě. Odpadají jim tak nemalé náklady spojené s vybudováním vlastní infrastruktury. Segment alternativních operátorů je v České republice zatím zcela nezastoupen, a to především z důvodu nedostatečné legislativy, která by se touto oblastí zabývala. Vzhledem k tomu, že účast v tendru velmi vážně zvažují společnosti GTS Novera a České Radiokomunikace, situace se může pomalu začínat zlepšovat.
Z možné účasti v tendru nelze vyloučit ani nepříliš známé operátory, kteří působí na východ od našich hranic. V této souvislosti padají nejčastěji jména MTC, který je v České republice už kapitálově zastoupen, případně China Unicom. Zatím se ale nejedná o nic jiného, než o spekulace.
Přečtěte si také
Tuzemští operátoři uvádějí zvýhodněné nabídky skupinového volání
Jaké služby nabízí mobilní operátoři pro velké firmy
Mobilní vysílačku nabízí už dva čeští operátoři