Společnost IBM oznámila dosažení pokroku v úsilí o vytvoření počítačového systému, který simuluje a napodobuje funkce mozku, jako jsou smyslová vnímání, akce, interakce a učení.
Systém se zároveň mozku blíží i v energetické nenáročnosti a kompaktní velikosti. Tým kognitivních výpočetních technologií vedený skupinou IBM Research dosáhl značného pokroku v rozsáhlé kortikální simulaci a v novém algoritmu, který syntetizuje neurologická data. Tyto dva zásadní milníky potvrzují, že je skutečně možné vyrobit kognitivní počítačový čip.
Vědci IBM Research v Almadenu ve spolupráci s kolegy z Národní laboratoře Lawrence Berkeley uskutečnili první kortikální simulaci mozku téměř v reálném čase, která přesáhla rozsah kočičí mozkové kůry – obsahovala miliardu neuronů a 10 bilionů jednotlivých synapsí, jež jsou schopny se učit.
Dále vědci IBM ve spolupráci s výzkumníky ze Stanfordovy univerzity vyvinuli algoritmus, který využívá architekturu superpočítačů Blue Gene k neinvazivnímu měření a mapování spojů mezi všemi kortikálními a subkortikálními body v lidském mozku pomocí zobrazování magnetickou rezonancí – technologií difúzních vážených obrazů (MRI-DWI).