Nejnovější informace naznačují, že Evropská unie vznese námitky proti akvizici Sun Microsystems společností Oracle. To by mohlo vést i ke stažení nabídky Oracle, což by uvedlo Sun do velmi vážných problémů. Už nyní kvůli průtahům v úředních jednáních společnosti čelí finančním ztrátám a nutnosti propouštění.
Oficiální zamítnutí transakce evropskými regulačními úřady by mělo být zveřejněno již tento týden. Oracle zatím žádné kroky nepodniká a vyčkává. Zda se bude pouštět do právního sporu, není jisté: další měsíce průtahů by firmu stály nemalé prostředky, nemluvě o soudních výdajích. Generální ředitel Oracle Larry Ellison nedávno uvedl, že je zdržování akvizice stojí okolo 100 milionů dolarů za každý měsíc.
Sun Microsystems je na tom ještě hůře: dlouho hledal kupce, jednal i s největším konkurentem, společností IBM, a hodnota jeho akcií se od „prasknutí internetové bubliny“ nikdy pořádně nevzpamatovala. Vinou průtahů při posuzování akvizice musel nedávno neplánovaně propustit 3 000 zaměstnanců a nemá jinou šanci, než vyhlížet její schválení… které nepřichází.
Americké ministerstvo spravedlnosti přitom již transakci posvětilo, Evropská unie má údajně strach o osud databáze MySQL, která by teoreticky mohla konkurovat klíčovým produktům Oraclu. Ten však prohlásil, že bude do MySQL dále investovat. Kromě toho rozhání spekulace o utlumení vývoje v oblastech, jimž se až dosud nevěnoval, tvrzením, že plánuje vydat více peněz na vývoj Solarisu a SPARC procesorů, než vydával Sun. Těsnějším propojením vlastního software s HW Sunu má v úmyslu zvýšit výkon dodávaných strojů a překonat konkurenční nabídky IBM.
Evropské a americké antimonopolní orgány se obvykle snaží postupovat synchronizovaně. Naposledy měla v Evropě problémy transakce, při níž General Electrics kupovaly Honeywell.