Průměrná mzda v Česku v letošním 2. čtvrtletí proti stejnému období loni vzrostla o 622 korun na 22 992 Kč. Meziročně se tak zvýšila o 2,8 procenta. Podnikatelský sektor též zaznamenal navýšení průměrné mzdy. Konkrétně zde došlo k růstu platu o 537 korun na 22 842 Kč, což představuje navýšení o 2,4 procenta. Reálná mzda vzrostla o 1,0 procenta.
O změnách v platových podmínkách aktuálně informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Vliv poklesu zaměstnanosti
Měření ČSÚ se týkalo i nepodnikatelské sféry, kde byl reálný růst mezd vyšší. Hodnota průměrné mzdy se zde navýšila o 971 Kč (4,3 procenta) na 23 661 Kč. Reálná mzda potom vzrostla o 2,9 procenta.
Podle výstupu ČSÚ zjištěné výsledky ve 2. čtvrtletí zatím nenaznačují obrat k lepšímu vývoji na trhu práce v České republice. Prohlubuje se pokles zaměstnanosti a průměrné mzdy rostou podstatně pomaleji než v předchozích letech. V podnikatelské sféře dosáhl meziroční nárůst průměrné nominální mzdy pouze 2,4 %, v nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda o 4,3 %. V nominálním vyjádření činila průměrná mzda v podnikatelské sféře o 819 Kč méně než v nepodnikatelské sféře.
Podle několik týdnů starých údajů portálu práce Profesia.cz se z důvodu recese ekonomiky a krize na pracovním trhu snížila mzdová očekávání Čechů o 390 Kč. Před příchodem krize byla situace opačná a kolem platů v některých oborech byly silně „nafouklé bubliny“. Tuzemští uchazeči o práci očekávali stále vyšší a vyšší platy. V prvním čtvrtletí se jejich očekávání snížila v průměru z 20.254 korun na necelých dvacet tisíc, ve druhém o dalších 50 korun.
Atributy mzdového vývoje na trhu
Šetření v rámci průzkumu Salary & Benefits Guide 2008–2009 z února letošního roku, které realizovala personální agentura Robert Half, vypovídalo o tom, že s koncem roku 2008 začal v České republice výrazně zpomalovat růst mezd. Ty nyní stagnují a na některých pozicích dokonce mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent, klesly. Například mzda experta s dlouholetou praxí dokonce i mírně narostla oproti minulému roku, zatímco nástupní mzda programátora s minimální praxí je i v těch nejžádanějších specializacích v průměru o pět procent nižší než vloni. Srovnatelný trend se projevuje i v oblasti obchodu a marketingu a v administrativní podpoře.