Z včerejšího jednání v Bruselu vyplynulo, že by se měla zavést regulace v odměňování zaměstnanců na manažerských pozicích. Shodli se na tom ministři financí Evropské unie. Ministři se dohodli, že by se platová regulace měla týkat zejména manažerů ve finančním sektoru.
Regulace platů manažerů
Svojí roli v rozhodnutí úředníků z Bruselu sehrála i ekonomická krize. Názory na odměňování manažerů prezentoval ministr financí Anders Borg ze Švédska, které má nyní unijní předsednictví.
Důvody regulace
Problém nastal, když v trvající době hospodářské krize musely státy zachraňovat mnoho finančních institucí z peněz daňových poplatníků a následně vyplulo na povrch, že vedení některých bank si ze státní pomoci vyplácelo značné finanční prémie. Jejich firmy přitom měly existenční problémy.
Orgány unie se regulativní kroky v odměňování manažerů budou snažit prosazovat i na mezinárodní scéně. Svoji vizi chce Brusel prezentovat již na blížícím se summitu 20 největších ekonomik světa (G20). Unie má v plánu k omezení finančních prémií přimět i Spojené státy.
Doposud se i přes dřívější snahy žádná podobná regulace mezd nepodařila prosadit. Maximálně byla stanovena nezávazná pravidla. Podle ministra Borga je nutností, aby stávající politika v odměňování manažerů firem skončila s tím, že členské státy EU takový postup vítají.
Vývoj platy Česko
Podle dřívějšího průzkumu serveru iDnes.cz si v období let 2000 až 2007 deset procent nejlépe placených šéfů firem velkých společností polepšilo v odměnách bezmála o 90 %. Tento údaj se prý týká i stejně postavených, jen méně placených manažerů. Jejich příjmy se od roku 2000 navýšily o šedesát procent. Střední mzda všech zaměstnaných v Česku – čili ta, které se blíží největší počet lidí – přitom rostla za stejné období o 45 procent.
Jiné měření internetového kalkulátoru platy-mzdy.cz zjistilo, že špičkový manažer ve věku 40 až 49 let v podniku s více než 5 000 zaměstnanci je v Praze v průměru odměňován 374 116 Kč. Jde o data, které server vykalkuloval za rok 2008.