Všechny pracující v těchto dnech sužuje horké počasí, které přechází z jednoho extrému do druhého. Dny s nejvyššími teplotami nyní kulminují. Na situaci zareagovalo také Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které vydalo varování a současně doporučení pro zaměstnavatele, aby v těchto parných dnech zajistili svým zaměstnancům vhodné pracovní podmínky.
Nutnost dodržovat pitný režim
Současné vysoké teploty zhoršují pracovní podmínky. MPSV připomíná zaměstnavatelům jejich důležitou povinnost, kterou je zajistit pro zaměstnance nápoje na pracovištích.
Povinnost zaměstnavatele
Ministerstvo práce a sociálních věcí připomnělo, že dle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, odstraňovat rizikové a namáhavé práce a zřizovat, udržovat a zlepšovat zařízení pro zaměstnance, včetně vzhledu a úpravy pracovišť.
„Mezi tyto povinností patří i poskytování nápojů na pracovišti. Je třeba rozlišit,
zda se jedná o poskytování nápojů v rámci zajištění pitného režimu pro zaměstnance nebo o povinnost zajistit ochranné nápoje,“ vysvětluje ministerstvo.
V dřívějších anketách se ITBiz.cz věnoval často problematice firemních benefitů. O poskytování pitných prostředků se většina firem ve výčtu svých výhod nezmínila. Mnohde se poskytování pití zaměstnancům bere již jako samozřejmost, jiné firmy však i ve snaze optimalizovat náklady odkážou své pracovníky na pitnou vodu z kohoutku.
O pitném režimu se v anketě zmínil jen Tomáš Wertheimer, výkonný ředitel společnosti Karat Software: „Mezi firemními benefity společnost nabízí stravenky, bezplatný pitný režim, penzijní či životní připojištění, možnost zvýšení kvalifikace, a to jak jazykové, tak i odborné. Zaměstnanci mohou využít notebook a mobil, stejně pak i služební automobil. Ovšem to nikoliv paušálně, ale vždy dle výkonu daného zaměstnance.“
Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovišti upravuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Na jeho základě je zaměstnavatel povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc (např. v případě poleptání).
MPSV ve svém materiálu uvádí, že soupis ochranných nápojů vypracuje zaměstnavatel po dohodě s lékařem, který pro něj zajišťuje závodní preventivní péči. Seznam musí vycházet z vyhodnocení rizik, konkrétních podmínek práce a znalosti zdravotního stavu konkrétních zaměstnanců.