Windows 7 mohou mít tisíce pozitivních recenzí a komentářů, přesto bude o rozšíření tohoto systému rozhodovat především cena. Připravovaný systém by totiž podle některých odhadů měl být dražší než jeho předchůdce, což může negativně ovlivnit jeho prodejnost. S těmito obavami přišel v závěru týdne Darrel Ward, produktový manažer společnost Dell. Podle něj je až naivní myslet si, že je možné v době ekonomické krize zvyšovat cenu u takto zásadního produktu, jakým je operační systém.
„Jestli existuje jedna věc, která může zpomalit rozšiřování a donutit některé zákazníky odložit nákup operačního systému, je to vyšší cena, než byla u Windows Vista nebo XP,“ uvedl v rozhovoru pro server CNET News Darrel Ward ze společnosti Dell. Podle něj není vhodné zvyšovat cenu licencí především v době ekonomické krize, protože řada menších podniků nebo škol si nebude moci koupi nového systému finančně dovolit.
Mnoho firem se po nepříliš povedených Windows Vista rozhodlo přechod na novou verzi systému odložit. To potvrzuje i výrobce Dell, který u zákazníků zaznamenal mnohem větší zájem o systém Windows 7, než tomu bylo u jeho předchůdce.
Oficiálně zatím cena Windows 7 nebyla oznámena, analytici však očekávají, že bude vyšší než v případě Windows Vista. Některé informace sice hovoří až o desítkách dolarů, jde však o pouhé spekulace. Vesměs pozitivní hodnocení a hlad po nových Windows ovšem může být pro Microsoft impulsem k tomu, aby počáteční cenu nastavil relativně vysoko. Navíc musí do ceny promítnout stále rostoucí náklady na vývoj operačních systémů. V případě, že by se to výrazně projevilo na prodejích, mohl by cenu snížit, v opačném případě se dá očekávat, že bude klesat velmi pozvolna.
Gartner: Vyplatí se upgradovat přímo na Windows 7
Přesto se očekává, že zájem o Windows 7 bude obrovský. Mnoho zákazníků totiž plánuje na tento systém přejít přímo z Windows XP a Visty tak zcela přeskočit. S tímto názorem se ztotožňují také analytici společnost Gartner, kteří přímý přechod na Windows 7 doporučují. „Příprava přechodu na Visty bude stejně náročná jako příprava přechodu na Windows 7,“ říkají analytici Michael A. Silver a Stephen Kleynhans. Podle nich je navíc v druhém případě zaručena delší životnost samotného upgradu.
Firmy, které již na Windows Vista přešly nebo tak v současné době činí, by měly na Windows 7 přejít v letech 2010 až 2011. V případě, že firma ještě kroky v upgradu systémů nezahájila, doporučuje Gartner počkat do vydání finální verze Windows 7. Ta by podle posledních dostupných informací mělo na trhu objevit už závěru letošního roku. Všechny společnosti by pak na Windows 7 měly přejít do konce roku 2012 a to i navzdory tomu, že XP budou podporována až do roku 2014.
Přečtěte si také
Windows 7 RC1: Kandidát na nejlepší operační systém světa?
Windows 7: Jak se svět těší na nový operační systém
Microsoft: Podniky by od Windows 7 neměly očekávat zázraky