V redakci jsme přivítali dalšího člena rodiny komunikátorů HTC. Už od úplného začátku bylo jasné, že se nejedná o běžný přístroj, ale špičku nabídky. Tomu odpovídá i relativně vysoká cena a parametry, které v mnoha ohledech nemají příliš konkurentů pro srovnání. I přes počáteční obavy nad hmotností nás nakonec Advantage mile překvapil.
Proč si pořizovat tak těžký a rozměrný komunikátor?
Pod pojmem komunikátor si většina z vás vybaví zřejmě dobře přenositelný kapesní počítač s funkcí GSM hovorů. Už jsme si zvykli na to, že většina zástupců této kategorie váží o něco více než klasické mobilní telefony. Námi testovaný HTC Advantage se však svou velikostí a hmotností vymyká běžným představám. Nabízí totiž pětipalcový (12,7centimetrový) dotykový displej. Tomu odpovídá také hmotnost, která se bez přídavné klávesnice pohybuje na hodnotě 290 gramů. Asi si říkáte, že tohle byste v kapse nosit nechtěli? Ani totiž nemůžete. Advantage je oříšek vtěsnat i do vnitřní kapsy v kabátu. Prostě si musíte zvyknout na to, že jej nelze nosit na místech, kde jste dříve klasický mobilní telefon bez problémů měli. Má cenu tedy takový přístroj sebou vůbec tahat?
Na úvod si uvědomme, že Advantage není pro běžné smrtelníky. Se svou cenou okolo 22 000 korun hledá své uživatele přece jen trochu výše. Navíc jeho určením není použití pro běžné úkoly, je to spíše pohodlný pomocník na cesty. Za hmotností stojí nejen výbava, ale právě samotná konstrukce dovolující integrovat tak velký displej. A už kvůli němu stojí za to sebou komunikátor nosit. Oproti snad všem dotykovým displejům nabízí nesrovnatelný komfort. S velkou plochou se pracuje lépe a neste nuceni neustále zaostřovat na malá písmenka nebo se rozčilovat nad výběrem oblastí v textovém editoru. Nezvyklé rozměry předurčují Advantage spíše na klín do vlaku nebo letadle než do rukou při cestě v metru. Svým způsobem tak vyplňuje představy těch, kteří nechtějí mininotebook, protože s ním nejde volat, a běžný telefon, protože s ním nejde tak dobře pracovat.
Konstrukce a ergonomie
Na první pohled působí dosti robustním a schopným dojmem. Většinu užitečné plochy zabírá dotykový displej. Kromě něj najdete na přední straně také VGA kameru pro videohovory, informační diody a tlačítko pro rychlý návrat na plochu. Na zadní straně se nachází jen horní lesklá lišta, v níž je integrován třímegapixelový fotoaparát a osvětlovací prvek. Většinu části vnější konstrukce zabírá černý kov, který se při běžném používání jen stěží odře a prakticky je nemožné jej opatlat. Na dolní straně naleznete zdířky pro SIM kartu a paměťovou kartu a také kontakty pro spojení s dodávanou klávesnicí, která není k tělu nastálo připevněna. Na bocích přístroje jsou reproduktory, tlačítko k vypnutí a různé konektory. Přesné umístění všech těchto prvků je nejlépe viditelné na fotografiích.
Zdaleka nejpohodlnější je používání Advantage v přiloženém koženém obalu. Ten je dodáván v hnědém barevném provedení a obsahuje tři prvky pro pevné uchycení přístroje. Musíme také pochválit přítomnost magnetu ve víku pouzdru. Zásluhou toho zůstane komunikátor výborně chráněn proti poškrábání.
Obsah balení:
- Komunikátor
- Stylus + jeden náhradní
- Klávesnice
- Kožené pouzdro
- USB kabel pro připojení k PC
- Síťová nabíječka
- Sluchátka s funkcí Hands free
- Plátěný obal na zip
- Uživatelská příručka
- Instalační CD
Praktické zkušenosti
Praktické zkušenosti se bohužel odvíjejí do značné míry od použitého operačního systému. Windows Mobile verze 6.1 nepatří mezi nejsvižnější, což se projevuje na celkovém výkonu a pochopitelně také výdrži. Procesor o taktu 624 MHz a operační paměť o velikosti 128 megabajtů pak už mnoho nevyřeší. Po softwarové stránce nalezneme celou řadu užitečných aplikací jako například Microsoft Office Mobile, synchronizační ActiveSync nebo Windows Media Player; cokoliv si pochopitelně lze doinstalovat. HTC Advantage je však stvořen především pro doplnění vašeho osobního počítače. Možnosti synchronizace a připojení jsou nemalé. Navíc jej automaticky připojujete už jen proto, aby se dobil akumulátor.
Výrobce si určitě zaslouží pochvalu za řešení s klávesnicí. K tělu přístroje se připojuje pomocí magnetu. Lze ji tedy kdykoliv oddělit velmi jednoduše, použít jako ochranu displeje před poškozením nebo ji třeba nechat doma. Sám jsem při recenzování klávesnici příliš nepoužíval. I přesto, že se na ní píše velmi dobře, postrádá v mnoha případech smysl. Psát na dotykovém displeji lze celou řadou způsobů a z pochopitelných důvodů 85 gramů těžkou klávesnici rádi oželíte. Na druhou stranu zamrzí absence FM přijímače. Sice jej celá řada uživatelů nevyužívá každodenně, ale při ceně přístroje je to přece jen škoda.
Vyplatí se?
Na závěr nám ještě zbývá odpovědět na tu hlavní otázku. S HTC Advantage se většina smartphonů a dokonce i komunikátorů nedá srovnávat. Jedná se o dosti netypický přístroj, který sice nabízí běžné funkce, ale přítomností velkého displeje je dokáže skutečně výborně využít, ať už se jedná o aplikace kancelářského balíku, navigaci nebo internetový prohlížeč. Pro všechny vyjmenované činnosti sotva budete shánět lepší komunikátor, než kterým je Advantage. Plného využití se však dočká až v kombinaci s mobilním připojením a synchronizací s osobním počítačem. Sám vlastním běžný telefon pro jeho vysokou výdrž. Na rovinu musím říci, že právě Advantage je první komunikátor, který bych dokázal využít. Nechci jej vynášet do nebes, protože je celá řada parametrů k vylepšení, ale je to něco, s čím už se dá efektivně pracovat na cestách.
Pokud máte dotaz ohledně používání HTC Advantage, ptejte se v diskuzi, rád odpovím.
Přečtěte si také
HTC představil nástupce dvou komunikátorů vyšší třídy
HTC Touch Cruise: specialista na navigaci v novém
Uvedení iPhone přispělo k růstu prodeje smartphonů
Společnost Symantec uvádí aplikaci Norton Smartphone Security