Čtyři muži, kteří stojí za oblíbeným serverem pro vyhledávání torrentů, stanuli v pondělí poprvé před soudem ve švédském Stockholmu. Čelí obviněním, podle kterých uživatelům po celém světě umožňovali nelegální stahování multimediálního obsahu a tím jeho producentům způsobili milionové finanční ztráty. Čtveřice jakákoliv porušení autorských práv odmítá, přesto ji u soudu hrozí až dva roky ve vězení a vysoká pokuta.
The Pirate Bay je jedním z nejoblíbenějších světových serverů, které shromažďují tzv. torrenty, tedy soubory, umožňující uživatelům prostřednictvím sítě BitTorrent sdílet a stahovat nejrůznější soubory. BitTorrent „představuje p2p (peer-to-peer) technologii, která funguje na principu malých souborů, zvaných příznačně torrenty. Velikost torrentu se odvíjí od toho, jakou velikost má požadovaný soubor. Je zde také uložena informace, odkud požadovaná data stahovat. Tuto komunikaci ale nemusíte řešit, protože se o vše starají tzv. torrentové programy, jako je uTorrent, Azureus nebo třeba Bitcomet,“ napsal v dřívějším článku Jan Švehla.
Síť však velmi často kromě legitimního sdílení slouží také k šíření nelegálního obsahu, jako jsou filmy, hudba nebo počítačový software. To je také důvod, proč Gottfrid Svartholm Warg, Peter Sunde, Fredrik Neij a Carl Lundstrom nyní ve Švédku, kde byl server The Pirate Bay provozován, čelí obviněním z porušování autorských práv. Podle žalobců totiž milionům uživatelů umožnili nelegální stahování chráněného obsahu, a proto jim hrozí až dvouleté vězení. Filmové společnosti, mezi které patří Warner Bros, Colombia Pictures, 20th Century Fox, Sony BMG a další, zároveň požadují náhradu škod za ušlé zisky ve výši 10,6 milionu euro (víc než 308 milionu korun).
Obžalovaní se brání tím, že zákony porušit nemohli, protože na svých počítačových serverech nikdy nelegální obsah přímo nehostovali. Ve Švédsku se kvůli tomu zvedla vlna protestů, která dává čtveřici za pravdu. Celé soudní líčení, které potrvá téměř tři týdny, se bude navíc odehrávat za zvýšené mediální pozornosti. Je přitom velmi pravděpodobné, že ani po této době u soudu nepadne konečný rozsudek. Podle některých odhadů se celý spor může táhnout i několik let.
Server The Pirate Bay byl založen v roce 2003 a podle odhadů má v současné době na 22 milionů uživatelů. V květnu 2006 provedla švédská policie zátah, během kterého zajistila téměř 200 serverů, na kterých web fungoval, a dočasně ho tak odstavila z provozu. Během několika dnů se však opět rozběhl na serverech umístěných v zahraničí. Na základě důkazů, které policie zajistila, pak v lednu loňského roku padla zmiňovaná obvinění.
Přečtěte si také
Softwarové pirátství aneb noční můra distributorů
Microsoft versus Evropská unie: Válka o Internet Explorer v plném proudu
Porušuje Google práva svými mapami?