Americká vláda prezidenta Donalda Trumpa je nakloněna plánu, podle nějž by největší nečínští investoři společnosti ByteDance zvýšili své podíly a převzali americké aktivity její dceřiné platformy TikTok, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Server televize CNBC zároveň informoval, že start-up Perplexity AI upravil svůj návrh na fúzi s TikTokem, který by umožnil americké vládě získat až 50procentní podíl v nové společnosti po jejím vstupu na burzu.
Plán podpořený Bílým domem počítá se vznikem nové americké entity TikToku, ve které by čínský vlastník ByteDance měl podíl pod 20 procent, čímž by se firma vyhnula hrozícímu zákazu v USA.
O převzetí TikToku v USA jednají investiční společnosti Susquehanna International Group a General Atlantic, které mají zastoupení v představenstvu ByteDance. Podle zdrojů Reuters se k nim připojil také fond KKR. TikTok již dříve argumentoval, že jeho algoritmus pro doporučování videí a data amerických uživatelů jsou uloženy v USA na cloudových serverech společnosti Oracle a moderování obsahu je řízeno přímo z USA.
Startup Perplexity AI, který se zaměřuje na vývoj vyhledávače podporovaného umělou inteligencí (AI), předložil ByteDance upravený návrh na fúzi s TikTokem. Podle CNBC by podmínky umožnily, aby po vstupu na burzu federální vláda získala až 50procentní podíl v nové firmě nazvané NewCo. ByteDance by do ní vložil TikTok bez hlavního doporučovacího algoritmu a současní investoři TikToku by obdrželi podíly v nové entitě. Perplexity AI by v rámci dohody nabídlo svůj podnik a získalo část nových akcií.
Z dalších zájemců agentura již dříve jmenovala například bývalého majitele baseballového týmu Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Agentura Bloomberg zase dříve uvedla, že čínští představitelé uvažovali o možnosti prodat aktivity sítě TikTok v USA Trumpovu spojenci Elonu Muskovi.
Provozovatelem sociální sítě pro sdílení krátkých videí TikTok je čínská společnost ByteDance. Trump krátce po nástupu do úřadu na 75 dní pozastavil uplatňování zákona o zákazu TikToku na území USA v případě, že čínský vlastník většinový podíl neprodá zájemci schválenému vládou. Nařízený prodej je výsledkem obav amerických úřadů, že TikTok představuje hrozbu pro národní bezpečnost.
Pokud ByteDance podíl neprodá nebo kupce vláda neschválí, zákaz opět vejde v platnost. Trump se také vyjádřil, že by si dovedl představit, že by poloviční podíl ve firmě získala přímo americká vláda.
TikTok uvádí, že má v USA více než 170 milionů uživatelů. Rychle rostoucí americká divize by podle analytiků mohla mít hodnotu až 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). Zákon ukládá poskytovatelům internetu a obchodům s aplikacemi jako Google Play a App Store, aby blokovali stahování a aktualizace této aplikace.