Ceny nejznámějších kryptoměn dnes prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny, což vyvolává obavy z obchodní války. Bitcoin se propadl na třítýdenní minimum hluboko pod 100.000 dolarů (2,5 milionu Kč). Druhá největší kryptoměna ether při obchodování v Asii pak ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky.
Bitcoin krátce před 12:00 SEČ ztrácel za posledních 24 hodin podle kryptoměnové burzy CoinDesk asi čtyři procenta zhruba na 95.500 USD. V noci se propadl až na 91.304 USD. Nejvýše se tato největší a nejstarší kryptoměna obchodovala v den Trumpovy inaugurace 20. ledna, kdy poprvé přesáhla hranici 109.000 dolarů.
Ether se dnes ráno v Asii propadl až o 26,5 procenta na 2135 USD, což byl podle agentury Bloomberg jeho největší jednodenní pokles v procentech od 19. května 2021. Před 12:00 SEČ pak ztrácel 16 procent asi na 2600 USD.
Ztráty zaznamenávají i ostatní digitální měny, jako je solana či XRP. Trumpova digitální měna $Trump odepisuje zhruba 15 procent.
Podle dat společnosti CoinGecko se hodnota skoro čtvrtiny ze 100 největších kryptoměn za posledních 24 hodin snížila o 20 procent a více. Akcie americké kryptoměnové burzy Coinbase ztrácely před začátkem obchodování v USA více než pět procenta.
Trump o víkendu oznámil, že od úterý zavede 25procentní cla na mexický a většinu kanadského dovozu a desetiprocentní clo na zboží z Číny. Kanada a Mexiko, které jsou hlavními obchodními partnery USA, okamžitě avizovaly odvetná opatření. Čína oznámila, že Trumpova cla napadne u Světové obchodní organizace (WTO).
Kryptoměny se obecně považují za riziková aktiva. Podle agentury AFP se jich investoři teď zbavují zejména proto, aby si kompenzovali ztráty na jiných trzích, které se potýkají s problémy po zavedení cel.
„Jsme svědky rozsáhlého kolapsu kryptoměn: trhy přecházejí do režimu averze k riziku,“ zdůraznil analytik společnosti SPI Asset Management Stephen Innes. Především jde podle něj „o spěch při hledání likvidity, kdy se obchodníci zbavují spekulativních aktiv, aby se připravili na to, co by mohlo být přílivovou vlnou výzev k zaplacení marže“ na akciových trzích a na devizovém trhu, které zažívají prudké propady a nutí investory, aby tam vykryli ztráty.
„Na ether to doléhá více než na bitcoin či na solanu. Očekáváme, že ty pravděpodobně budou tvořit součást strategické rezervy,“ na rozdíl od etheru, uvedl analytik Jonathan Yark ze společnosti Acheron Trading. „V důsledku toho je ether mnohem méně odolný a podléhá zvýšené volatilitě,“ dodal.
Podle lednových zpráv z médií hodlá Trumpova administrativa uvolnit regulační rámec pro digitální měny. Zvažuje i vytvoření národní kryptoměnové strategické rezervy, což byl jeden z důvodů, proč cena bitcoinu před Trumpovou inaugurací tak prudce vzrostla. Od loňského září do letošního ledna se zhruba zdvojnásobila.
Podle analytika Josepha Edwardse ze společnosti Enigma Securities klesl bitcoin méně prudce než ether částečně proto, že ho někteří nepovažují za tak rizikový a připodobňují ho ke zlatu.
Ředitel kryptoměnové společnosti Wincent Paul Howard uvedl, že některé Trumpovy kroky nesplnily očekávání lidí, kteří mají ke kryptoměnám vztah. Připomněl, že někteří doufali, že vláda oznámí plány na nákup bitcoinů. Přesto je do budoucna optimistista. „Organický růst, který očekáváme v nadcházejících letech, částečně díky přátelštější americké administrativě, pravděpodobně převáží nad krátkodobou volatilitou a makroekonomickými zprávami (o clech) v nejbližších týdnech,“ dodal.