Mobilní operátor T-Mobile společně s odborníky na bezpilotní letectví vyvinul technologii na šíření mobilního signálu vysílačem na bezpilotním dronu. Lze ji využít například při živelních pohromách, kdy nastává výpadek pokrytí sítě. A také například při komerčních akcích v místech, která jsou signálem špatně pokrytá. Technologii chce T-Mobile premiérově vyzkoušet na Jizerské padesátce. Jde o první projekt tohoto druhu v Evropě, řekli dnes zástupci společnosti novinářům.
„Technologie má velký potenciál nejen v mimořádných krizových situacích, jako jsou požáry, zemětřesení nebo povodně. Jde o všechny situace, kdy pozemní vysílače dočasně či zcela vypoví službu nebo je nutné pokrýt oblast, kde signál běžně není k dispozici,“ uvedl technický ředitel T-Mobile Czech Republic Vladan Pekovič.
Při povodních, které loni v září na několika místech zasáhly Česko, zůstaly některé regiony, především na severu Moravy a ve Slezsku, několik dní bez pokrytí mobilních operátorů. Komplikovalo to pak šíření informací mezi lidmi a také práci záchranářů i samospráv. V podobných situacích by podle zástupců T-Mobile usnadnilo situaci šíření signálu dronem.
„Jedná se o řešení, které může rychle pomoci v mimořádných situacích všem složkám integrovaného záchranného systému, potenciál technologie je ale tak velký, že vnímáme jako povinnost se o ni podělit se všemi, kdo budou mít zájem. Jsme samozřejmě na začátku, nicméně již v tuto chvíli probíhají jednání s relevantními resorty vlád EU o nabídce technologie pro podporu jejich integrovaných záchranných systémů nebo obranných složek,“ uvedl Jaroslav Holiš z Deutsche Telekom.
Bezpilotní dron Primoco One 150 s vestavěným mobilním vysílačem a vybavením se může pohybovat ve výšce až dvou kilometrů. Pokryje plochu o rozloze v rozsahu devět až 20 kilometrů čtverečních a může poskytnou služby až tisíci uživatelů.
„Primoco One 150 je první certifikovaný bezpilotní letoun v této kategorii v civilní oblasti. Je prakticky na úrovni běžného dopravního letadla, kdy může létat nad zastavěnou oblastí a nemusí při tom mít povolení Úřadu civilního letectví,“ uvedl ředitel společnosti Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský.
Poprvé technologii otestují účastníci lyžařského závodu Jizerská padesátka, která se uskuteční za dva týdny. „S rostoucí oblibou masových sportovních či kulturních akcí v přírodě roste i potřeba dočasně posílit signál v době konání těchto akcí. Jde třeba o území se zvláštní právní ochranou, kde není možné postavit trvale pozemní vysílač nebo kvůli nepřístupnému terénu typicky v horských a hustě zalesněných oblastech či CHKO vyřešit situaci ani dočasně postavenou mobilní stanicí,“ uvedl Pekovič.