Čína dala najevo, že je otevřena dohodě o zachování provozu čínské aplikace pro sdílení videí TikTok ve Spojených státech. S odkazem na sdělení čínského ministerstva zahraničí o tom dnes informuje agentura Reuters. TikToku v USA hrozí zákaz kvůli obavám, že představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Nový americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal odklad zákazu o 75 dní, požaduje ale, aby poloviční vlastník firmy byl z USA. V případě, že Peking s návrhem nebude souhlasit, pohrozil zavedením cel na čínské zboží. Americká média ale upozorňují, že je sporné, zda prezident smí takové nařízení vydat.
Trumpovo nařízení přichází v době, kdy Čína poprvé naznačila, že by byla otevřena transakci, která by zachovala působení TikToku v USA. Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters v pondělí uvedlo, že se domnívá, že by firmy měly o svých aktivitách a transakcích rozhodovat nezávisle. „Doufáme, že Spojené státy dokážou pozorně naslouchat hlasu rozumu a zajistí otevřenost a spravedlnost pro hráče na trhu ve Spojených státech,“ dodalo ministerstvo v reakci na Trumpovo nařízení.
Trumpovo nařízení završilo 48 hodin právních manévrů a politických intrik, kdy si 170 milionů uživatelů TikToku v USA nebylo jisto, zda budou svou oblíbenou aplikaci moct nadále používat. Firma jim ji v sobotu vypnula krátce předtím, než v neděli vstoupil v platnost zákon, podle kterého ji musí její čínský vlastník ByteDance prodat, což dosud neučinil. Následující den Trump prohlásil, že má v plánu „TikTok zachránit“. Společnost začala za několik hodin provoz v USA obnovovat a poděkovala nastupujícímu prezidentovi, že poskytl TikToku a jeho obchodním partnerům ujištění, že nebudou muset platit vysoké pokuty za to, že aplikace zůstane v provozu.
Podle webu deníku The Washington Post ale Trump nemůže sám zrušit zákon, který Kongres drtivou většinou schválil, který podepsal jeho předchůdce a který potvrdil nejvyšší soud. List píše, že je to ze strany prezidenta pochybný manévr, který by mohl otestovat jeho sílu odvrátit opatření, které kdysi sám prosazoval.
Aplikace a webové stránky byly v USA v pondělí v provozu. TikTok ale stále není k dispozici ke stažení v obchodech s aplikacemi Apple a Google.
Debata o TikToku graduje v napjatém okamžiku americko-čínských vztahů. Trump řekl, že hodlá na Čínu uvalit cla, ale také naznačil, že doufá v lepší vztahy s čínským vedením. Nový prezident v pondělí večer při podpisu nařízení uvedl, že „by si dokázal představit“, že americká vláda převezme 50procentní podíl v TikToku, aby tak mohla na firmu dohlížet.
Trump řekl, že pokud Čína dohodu neschválí, nebude mít jeho krok žádný smysl, protože by měl USA poloviční podíl zaručit. Uvedl, že společnost by mohla mít hodnotu stovek miliard dolarů.
Spojené státy ještě nikdy nezakázaly žádnou velkou platformu sociálních médií. Loni přijatý zákon dává Trumpově administrativě rozsáhlé pravomoci zakázat nebo usilovat o prodej dalších aplikací v čínském vlastnictví.