Albánie na rok zakáže používání sociální sítě TikTok. Dnes to podle agentur AFP a AP řekl premiér Edi Rama. Ten přisuzuje čínské platformě nárůst agresivního chování mezi albánskými dětmi. Platforma uvedla, že chce s albánskou vládou jednat.
„Jeden rok bude naprosto nedostupný pro všechny. V Albánii nebude žádný TikTok,“ uvedl dnes Rama na jednání s rodiči a učiteli. Podle premiéra si TikTok a další podobné platformy berou albánské děti jako „rukojmí“. Právě lidi ve věku do 18 let tvoří nejvýznamnější část uživatelů této platformy v Albánii.
Rama uvedl, že v Číně je TikTok používán pro studijní účely, ale mimo asijskou zemi je na síti vidět jen „bahno a špína“. Úřady síti TikTok mimo jiné přisuzují růst agresivity mezi dětmi. V zemi média rozsáhle informovala o potyčce ve škole u Tirany, při které v listopadu zemřelo čtrnáctileté dítě a jedno další se zranilo. Potyčku mezi žáky podle médií vyvolal spor na sociálních sítích.
Platforma TikTok v reakci na dnešní prohlášení premiéra uvedla, že chce o případu jednat s albánskou vládou. Podle ní žáci zapojení do potyčky neměli na síti svůj účet.
Kritika vůči TikToku ohledně údajného špatného vlivu na děti a mládež roste i v dalších balkánských zemích. Některé státy pak zavádí přísnější pravidla pro používání sociálních sítí ze strany dětí. Například Austrálie prosadila úplný zákaz pro děti do 16 let. Populární platforma pro sdílení krátkých videí pak čelí kritice kvůli nakládání s osobními údaji.