Americká vláda chce u soudu dosáhnout toho, aby internetový gigant Google prodal prohlížeč Chrome. Chce ho tak zbavit monopolu pro vyhledávání na internetu. S odkazem na své zdroje o tom informuje agentura Bloomberg.
Podle těchto zdrojů chce americké ministerstvo spravedlnosti navrhnout, aby soud firmě prodej nejpoužívanějšího internetového prohlížeče na světě nařídil. Byla by to součást řízení o ochraně hospodářské soutěže proti Googlu. Podle jednoho z analytiků společnosti Bloomberg Intelligence by se Chrome mohl prodat za 15 až 20 miliard dolarů (zhruba 358 až 478 miliard Kč).
Soud již v srpnu konstatoval, že Google má monopol v oblasti internetového vyhledávání a brání se proti konkurenci nekalými prostředky. Ministerstvo spravedlnosti hodlá mimo jiné požadovat, aby Google musel umožnit konkurenci přístup k některým údajům a musel usnadnit webovým stránkám vznášení námitky proti využívání jejich informací k výcviku umělé inteligence. O těchto opatřeních má soud rozhodnout v příštím roce.
Google podle serveru BBC varoval, že nucený prodej prohlížeče Chrome by poškodil spotřebitele i podniky. „Americké ministerstvo spravedlnosti pokračuje v radikální agendě, která dalece přesahuje právní záležitosti patřící do této kauzy,“ uvedla manažerka Lee-Anne Mulhollandová, která má v Googlu na starosti regulační otázky. Tyto vládní snahy by podle ní mohly poškodit vedoucí technologickou pozici Spojených států v době, kdy je nejvíce potřebná.
Chrome je nejpoužívanějším prohlížečem pro surfování na internetu s tržním podílem přibližně 60 procent ve Spojených státech a s přibližně dvěma třetinami celosvětově. Pokud by vláda firmu k prodeji Chromu přiměla, byl by to historický zásah proti jedné z největších technologických společností na světě, zdůrazňuje Bloomberg. Zároveň se však podle agentury americké úřady rozhodly upustit od požadavku, aby se Google zbavil operačního systému Android pro chytré telefony.