Výběr informací o podmořské infrastruktuře a jejím ohrožení (na poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři, které přestaly fungovat v neděli a v pondělí ráno, je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius):
– Infrastruktura v mořích a oceánech, ať už se jedná o plynovody nebo elektrické a datové kabely, je extrémně důležitá, v posledních letech se dostávají do centra pozornosti potenciální útoky na ni a možnosti bránit se jim. Před současným poškozením dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři vzbudilo loni na podzim pozornost narušení plynovodu Balticconnector a telekomunikačního kabelu mezi Finskem a Estonskem, které ale podle vyšetřování způsobila kotva čínské kontejnerové lodi. V roce 2022 zase vyvolal znepokojení útok na plynovod Nord Stream. A představitelé západních zemí už před lety opakovaně upozorňovali například na aktivity ruských ponorek a špionážních lodí v blízkosti podmořských datových kabelů.
– „Podezření z úmyslného poškození“ vyvolává podle společného prohlášení Finska a Německa také nynější incident s dvojicí podmořských optických kabelů v Baltském moři, které spojovaly Litvu se Švédskem a Německo s Finskem. První z nich přestal fungovat v neděli 17. listopadu kolem 09:00 SEČ, druhý v pondělí 18. listopadu kolem 03:00 SEČ. Na jejich poškození je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius.
– Při vyšetřování poškození optických kabelů na dně Baltského moře, k němuž došlo začátkem loňského října, vyšlo podle estonské prokuratury najevo, že za nehodu nejspíš může kotva čínské nákladní lodi NewNew Polar Bear registrované v Hongkongu, která v tu dobu místem proplouvala. Finská policie vyzvedla ze dna moře kotvu této lodi, která škody patrně způsobila. Čina letos v srpnu oficiálně potvrdila, že poškození kabelů skutečně způsobilo její plavidlo. Později vyšlo najevo, že kromě telekomunikačního kabelu a plynovodu mezi Finskem a Estonskem byl tehdy poškozen i ruský optický kabel, vzdálený jen 28 kilometrů od místa poškození plynovodu Balticconnector.
– Loni v květnu uvedl zástupce generálního tajemníka NATO pro zpravodajskou činnost David Cattler, že existuje zvýšené nebezpečí ruských sabotáží na podmořských kabelech. Moskva by tak podle něj mohla chtít trestat západní země za jejich pokračující podporu Ukrajiny. „Máme zesílené obavy, že by Rusko mohlo cílit na podmořské kabely a další kritickou infrastrukturu ve snaze narušit život Západu,“ řekl Cattler. Dodal, že ruská plavidla hlídkují napříč Atlantikem aktivněji než v minulosti.
– Veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku loni v dubnu informovala, že Rusko využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodi, s jejichž pomocí plánuje sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři. Jsou vybavena podvodním sledovacím zařízením a mapují klíčové oblasti, které by bylo možné napadnout. Podle zdrojů dánské stanice DR je cílem naplánovat sabotáž proti severským zemím, mimo jiné přerušením elektrických a datových kabelů přes Atlantik a do zbytku Evropy. Moskva obvinění označila za nepodložená.
– Podle norské televize nejméně 50 ruských lodí mělo v posledních deseti letech možnost „skrytě sbírat informace“ ve vodách spadajících pod norskou správu. Televize zmínila i případ, kdy na palubě ruské rybářské lodě objevila v uzamčeném prostoru obsluhu starých sovětských radiostanic. Švédská televize identifikovala za posledních pět let 27 podezřelých lodí, jež pluly ve švédských vodách či přistály ve švédských přístavech. Podle zpravodajských služeb a odborníků oslovených médii jde o ruský vojenský program řízený přímo z Moskvy, který je ústředním bodem ruských příprav na možný konflikt se Západem.
– „Téměř veškerý mezinárodní datový přenos se děje pomocí podmořských kabelů. Satelity zatím nejsou opravdovou alternativou,“ uvedl loni v září Johannes Peters, německý odborník na námořní strategii a bezpečnost z Institutu pro bezpečnostní politiku Univerzity v Kielu. Po celém světě fungují stovky podmořských kabelů o délce kolem 1,3 milionu kilometrů, které propojují digitální svět. Jejich poškození by narušilo například komunikaci Spojených států se zbytkem NATO a způsobilo by také velké ekonomické škody.
– Západní země si rizika spojená s možným narušením nejen energetických dodávek, ale také telekomunikační infrastruktury, dobře uvědomují. Německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe po společném jednání v listopadu 2022 navrhli, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu. „Potrubí, telefonní kabely a internetové spojení jsou životně důležitými tepnami našeho hospodářství a musí být obzvláště dobře chráněny,“ řekl uvedl Scholz nedlouho po narušení Nord Streamu.
– Tento rusko-německý plynovod byl narušen koncem září 2022, kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu už jím ale v té době plyn neproudil. Dánské úřady nejdříve 26. září 2022 oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1 a 29. září švédská pobřežní hlídka informovala, že objevila čtvrtý únik. Skandinávští seismologové informovali, že zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy. Podle nich se nemohlo jednat o zemětřesení nebo sesuvy.
– V listopadu 2022 švédská prokuratura potvrdila, že se jednalo o sabotáž. Rusko nejprve obvinilo z explozí Spojené státy, spekulovalo se i o zapojení Ukrajiny. Západní politici naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Loni v březnu se v médiích objevily informace, že do sabotáže byla zapojena proukrajinská skupina. Kyjev ale jakoukoliv spojitost s útokem opakovaně odmítl.
– Obavy o bezpečnost podmořské infrastruktury se ale objevily už dříve. Například na podzim 2015 deník The New York Times psal o tom, že se kolem podmořských kabelů pro šíření většiny globální internetové komunikace pohybují ruské ponorky a špionážní lodě. S odkazem na nejmenované námořní velitele i zástupce zpravodajských služeb list uvedl, že už tehdy se významně zvýšila ruská aktivita u kabelů vedoucích ze Severního moře na severovýchod Asie a ve vodách v blízkosti USA. Podle odborníků jsou ruská plavidla vybavena zařízením, které dokáže přeřezat kabely v hloubce několika kilometrů. Západní země kvůli tomu chystají nové vybavení na ochranu podmořské infrastruktury.