Informační systém stavebního řízení (ISSŘ) měl být podle dodavatelské společnosti inQool plně funkční až na konci letošního roku. V polovině roku ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dostalo pouze požadovanou tzv. meziverzi, kterou akceptovalo. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda představenstva inQool Tibor Szabó. Informační systém stavebního řízení je přitom klíčovou součástí digitalizace stavebního řízení, kvůli jejímuž nezvládnutí premiér Petr Fiala (ODS) odvolal koncem září ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).
„K 1. červenci tohoto roku byla podle smluvního harmonogramu dokončena meziverze ISSŘ. Finální verze se všemi funkcionalitami měla být podle smluv hotova až 31. prosince 2024,“ uvedl Szabó. Další milníky podle něj nebylo možné dotáhnout, protože plnění smlouvy předčasně ukončil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Celý systém je podle Szabó v souladu se stavebním řízením a lze jej dokončit do půl roku.
Do jaké míry byla chyba na straně ministerstva jako zadavatele nebo případně na straně dodavatelů, posoudí podle mluvčí MMR Karolíny Nové nezávislý forenzní audit. „Jeho výsledky budou k dispozici na přelomu roku. Do té doby nebudeme tuto věc víc komentovat,“ reagovala pro ČTK.
Ministerstvo podle Nové dlouhodobě uvádělo, že společnost InQool je dodavatelem klíčové součásti digitalizace stavebního řízení, kterým je Informační systém stavebního řízení. Ten je určený pro práci stavebních úřadů a dotčených orgánů. Dodavatelem portálu stavebníka pro veřejnost a profesionály v oblasti stavebnictví je společnost Principal engineering.
MMR podotklo, že od začátku také komunikovalo, že Informační systém stavebního řízení bude postupně rozšiřovat a doplňovat o další funkcionality. K 1. červenci byla podle plánu dodána druhá verze informačního systému. Třetí verze včetně další automatizace měla být dodána k 31. prosinci. „V žádném případě nechceme jakkoliv očerňovat své dodavatele a nikdy s jsme takovým úmyslem nejednali,“ uvedla dnes Nová.
Firma inQool byla podle Szabó od začátku výhradně v roli technického dodavatele softwaru a měla přesné zadání od MMR. Projekt podle něj probíhal v časové tísni. Firma přitom dodávala jen jeden dílčí systém ze čtyř. Další části, kterými jsou Národní geoportál územního plánování, Portál stavebníka a Elektronická evidence dokumentací, měli na starosti jiní dodavatelé a jejich problémy jsou tak podle Szabó jejich odpovědností.
Systémy digitalizovaného stavebního řízení spuštěné 1. července úředníci a stavebníci však od začátku označovali za nefunkční. Kvůli špatně fungující digitalizaci byl poté Bartoš odvolán z funkce ministra, což vyústilo v odchod Pirátů z vlády. Novým ministrem pro místní rozvoj byl jmenován Petr Kulhánek (za STAN) a vláda se následně rozhodla vypsat na systém novou zakázku. Současně také umožnila možnost dočasně používat původní systémy s těmi spuštěnými letos v létě.
„Stav, kdy na základě rozhodnutí MMR práce probíhaly po zásazích Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mimo standardní režim veřejných zakázek v tzv. stavu krajní nouze, neposkytoval dodavatelům procesní jistotu pro další optimalizace, servis a střednědobý rozvoj systémů po dobu pěti let. Proto plně akceptujeme postup vlády, který by měl dostat práce na digitalizaci stavebního řízení do standardního obchodně-právního režimu v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ dodal dnes Szabó s tím, že vláda potvrdila možnost navázat v novém tendru na aktuální systémy. Proto se firma o nové řízení bude zajímat, dodal.
Den po odvolání Bartoše přitom MMR podle médií podepsalo smlouvu se společností Actum X za 600.000 korun na návrh krizové komunikační strategie. Firma měla vypracovat kompletní strategii včetně implementačního plánu pro jednotlivé aktivity, jako jsou mimo jiné digitální kampaň na sociálních sítích, pronájem reklamního prostoru v hromadných sdělovacích prostředcích nebo akce pro média. Smlouva vznikala ještě za působení ministra Bartoše, ten o ní ale podle svých slov nevěděl.