Český telekomunikační úřad (ČTÚ) počítá se zachováním zemského digitálního televizního vysílání i po roce 2030. Pro příjem televize prostřednictvím pozemních vysílačů chce proto zachovat pásmo 600 MHz. Vyplývá to z návrhu Strategie správy spektra, kterou ČTÚ zveřejnil k veřejné konzultaci. V minulosti jednou ze zvažovaných variant bylo poskytnout toto pásmo pro mobilní sítě.
Regulátor chce zároveň ale průběžně monitorovat využití alternativních distribučních platforem TV vysílání a přípravu návrhů či doporučení pro právní akty Evropské unie k terestrickému vysílání. Strategie současně navrhuje na přechodné období do roku 2030 možnost časově omezeného zpřístupnění mezinárodně zkoordinovaných kmitočtů vysílacích sítí 25 a 26 pro zlepšení kvality a dostupnosti zemského vysílání.
Pozemní digitální TV vysílání podle dat z minulého roku využívá přes 50 procent domácností, zhruba dvě pětiny mají kabelovou televizi nebo IP TV, kdy divák musí být připojen k síti prostřednictvím určitého poskytovatel, a přibližně 17 procent dává přednost satelitu.
V oblasti podpory mobilních sítí 5G a budoucích generací strategie počítá s jejich využíváním průmyslovými aplikacemi. Tento záměr navazuje na stávající povinnosti držitelů přídělů kmitočtů v některých pásmech 4G a 5G a na dosavadní praxi zájemců o využití kmitočtů dosahovat dohod o využívání kmitočtů pro neveřejné účely i mimo povinnosti uložené v licencích. Pásma 4G/5G, včetně 3,4 až 3,8 GHz či pásma 26 GHz, mohou být zahrnuty mezi zájmová pásma pro průmyslové a neveřejné aplikace, spolu s pásmy využitelnými pro rozvoj provozu a komunikaci bezpilotních prostředků.