Městský soud v Praze se bude zabývat obžalobou dalších lidí v kauze rozsáhlého internetového podvodu, při kterém falešní bankéři způsobili škodu 195 milionů korun. Šest obžalovaných je od loňského října ve vazbě. V případu, kterým se zabývali kriminalisté z Vysočiny, už před soudem stanuli v samostatné větvi případu čtyři lidé. Hlavní líčení s nimi před pražským městským soudem ještě neskončilo, sdělila v dnešní tiskové zprávě mluvčí policie Dana Čírtková.
„Kriminalisté z odboru obecné kriminality ve spolupráci s kolegy z odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina dokázali v loňském roce loni rozkrýt a objasnit zatím nejrozsáhlejší trestnou činnost páchanou na území České republiky v kybernetickém prostoru. V součtu se jednalo o 803 objasněných dílčích skutků a způsobená dokonaná škoda poškozeným osobám přesáhla částku 195 miliónů korun a škoda v pokusu dosáhla téměř 59 miliónů korun,“ uvedla Čírtková.
Vyšetřování šestice obviněných policie vyčlenila mimo jiné kvůli tomu, že tito lidé byli byla zadrženi na Ukrajině. Proces se zdržel i jejich snahou zabránit vydání do České republiky.
Případ byl mimo řádně rozsáhlý a také technicky náročný, a to vzhledem k nutnosti pořizovat usnesení i cizojazyčně. „Spisový materiál v každé části případu ‚Falešného bankéře‘ tak čítal téměř 35.000 stran. Všechno toto se podařilo úspěšně zrealizovat díky profesionální a usilovné práci všech do případu nasazených policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, ale i díky zapojení Národní policie Ukrajiny, Europolu a Eurojustu a dalších odborných útvarů Policie ČR,“ dodal za krajské ředitelství policie Pavel Peňáz.
Pvodníci se vydávali mimo jiné za pracovníky České spořitelny. Obětem tvrdili, že jejich účet je ohrožen, je nutné z něho peníze vybrat a vložit či rovnou převést na „bezpečný“ účet. Zpočátku to byly účty podvodníků na Ukrajině či v Rusku, později účty zakládané v České republice.