Mobilní operátoři zprovoznili od úterý do středečního odpoledne 58 vysílačů v povodněmi postižených oblastech a v současnosti je mimo provoz 73 základnových stanic. Bez signálu jsou v současnosti jednotky tisíc lidí. ČTK to dnes večer sdělil prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.
Přístup k vysílačům často blokuje voda, bahno anebo spadlé stromy. Některé oblasti jsou navíc uzavřené a nesmí se do nich vstupovat. Aktuálně jsou největší problémy v lokalitách Bohumín, Krnov, Jesenicko a Ostravsko. Hlavním důvodem je silné poškození elektro soustavy.
„Pomalu se blížíme standardnímu provozu z pohledu volání. Sousední vysílače nahrazují chybějící signál v zasažených oblastech. Na některých lokalitách operátoři vypínali datovou vrstvu LTE a zachovali 2G pro volání. Děje se tak zejména na vysílačích běžících na diesel agregátech. Snižuje se tím spotřeba a prodlužuje se využitelnost akumulátorů,“ uvedl Grund.
Signál hlasové sítě 2G je podle Grunda v současnosti na jednotkách vysílačů. Pokud operátoři obnovují signál zprovozněním lokality, tak zprovozňují většinou 2G i LTE signál. K výjimkám může dojít v případě, že byl poškozený nějaký hardware, který je nutné vyměnit, ale vždy se zprovozňuje alespoň jedna vrstva.
Podle Grunda je paradoxní, že zatímco si lidé stěžují na nedostupnost mobilního signálu, jinde po operátorech chtějí, aby na noc vypínali dieselové agregáty, protože je to ruší. Složitost situace v některých oblastech podle něj dokresluje příhoda, kdy technikovi spadl nejdříve jeden strom za auto a po chvíli další před auto, poté raději vyrazil na jinou lokalitu. V jedné obci po technicích zase chtěli dobrovolní hasiči potvrzení, že zapůjčený dieselový generátor nikdo neukradne, ani se nepoškodí. Jinak si jej odvezou zpět.
Mobilní operátoři provozují na celém území ČR okolo 21.000 základnových stanic. Každá je standardně vybavena bateriemi s výdrží přibližně šest hodin provozu. Hlavní lokality mají trvale naftový generátor s větší nádrží a několik set lokalit má také solární panely, které ale samy o sobě provoz vysílače nezajistí, a za silného deště a v noci navíc mraky blokují sluneční světlo.