Právníci zastupující sociální síť TikTok a vládu Spojených států se v pondělí poprvé střetli u soudu ve sporu kolem nového zákona, který by už na začátku příštího roku mohl umožnit zákaz této platformy ve Spojených státech. Společnost jej označila za bezprecedentní zásah do svobody slova v USA a za protiústavní opatření. Podle vlády je nutné kvůli ochraně národní bezpečnosti, informují agentury AP a Reuters. Vlastníkem sítě TikTok je čínská společnost ByteDance.
Více než dvouhodinová prezentace argumentů před trojicí federálních soudců navazovala na stížnost sítě TikTok a některých tvůrců z platformy na zákon, který Kongres přijal v dubnu v rámci dohody zahrnující i peníze na podporu Ukrajiny. Opatření dalo čínské společnosti ByteDance čas do ledna, aby se podílu v platformě TikTok zbavila, jinak bude tato stejnojmenná síť v USA čelit zákazu.
„Zákon (projednávaný) před tímto soudem je bezprecedentní a jeho dopady by byly ohromné,“ řekl zástupce firem TikTok a ByteDance Andrew Pincus. Podle něj opatření nespravedlivě cílí na americkou větev platformy, tedy na americkou společnost, a porušuje první dodatek ústavy zakazující Kongresu omezovat svobodu slova.
Pincus zopakoval tvrzení společnosti, že platforma TikTok má v USA zhruba 170 milionů uživatelů. Právník zastupující tvůrce plán zakázat platformu přirovnal k tomu, kdyby vláda chtěla Američanům zakázat zveřejňování obsahu v médiích se zahraničním vlastníkem, jako je například server Politico, televize Al-Džazíra nebo hudební platforma Spotify.
Zákonodárci v Kongresu při schvalování zákona hájili postup proti síti na sdílení krátkých videí TikTok argumentem, že čínský stát má skrze jejího majitele přístup k datům o Američanech. Také vyjadřovali obavu, že algoritmus servírující uživatelům obsah podle jejich odhadovaných preferencí, který je hlavní devizou této sítě, může sloužit Pekingu jako nástroj propagandy. Platforma to odmítá a Washington pro tyto obavy veřejně neposkytl důkazy.
Právník amerického ministerstva spravedlnosti Daniel Tenny v pondělí označil síť TikTok pod čínským vlastníkem za hrozbu pro národní bezpečnost USA. Také tvrdil, že Peking může skrytě ovlivňovat informace, které se skrze aplikaci Američanům zobrazují.
Argumentace národní bezpečností podle platformy nesmí převážit první dodatek ústavy, společnost ale podle médií čelila určitému odporu trojice soudců. „Tlačili na právníky na straně TikToku ohledně toho, zda si myslí, že vláda má určitý prostor k omezení vlivné mediální společnosti ovládané zahraničním subjektem v zemi, která není přátelská,“ uvádí AP.
Obě strany ve sporu žádají o verdikt do 6. prosince, přičemž síť TikTok usiluje o nařízení, které by pozastavilo platnost příslušného zákona. Jinak by devítiměsíční lhůta pro ukončení čínského vlastnictví platformy vypršela 19. ledna, tedy den před inaugurací nového amerického prezidenta. Analytici nicméně na jaře uváděli, že soudní spory kolem zákona se mohou táhnout i déle než rok.