Elektronické žádanky na vyšetření a elektronické záznamy pacienta, které budou zdravotnická zařízení sdílet, by měly fungovat od roku 2026. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Své zdravotní informace lidé budou muset dál hledat na více místech, o očkování v aplikaci EZ karta a o lécích na webu nebo v aplikaci e-receptu. Letos do konce roku přibudou do EZ karty údaje o hrazených očkováních od roku 2010 a od roku 2025 v aplikaci e-recept limity doplatků na léky v lékárnách.
Letos v lednu ministerstvo v návrhu novely zákona o elektronizaci zdravotnictví předpokládalo, že budou e-žádanky a záznam pacienta fungovat od roku 2025. „Na ministerstvu jsme to připravovali prakticky tři roky a postupně ty systémy zavádíme,“ uvedl ministr. Projekty elektronizace zdravotnictví jsou financované z evropských peněz prostřednictvím Národního plánu obnovy. Podle ředitele Národního centra elektronického zdravotnictví Petra Foltýna se počítá s tím, že stále bude fungovat žádanka i v papírové formě.
Postupně by se měly doplňovat také nové funkcionality do mobilní aplikace EZ karta. Tuto aplikaci, který vznikla proměnou aplikace Tečka, má podle Válka v mobilu asi dva miliony lidí. Nyní zobrazuje očkování aplikovaná od roku 2023.
Údaje o tom, jaké očkování od roku 2010 klientovi hradila zdravotní pojišťovna, budou podle Válka v aplikaci EZ karta do konce roku. „První krok provedeme v půlce září, kdy tam budou data části populace, všechna data tam budou do konce roku,“ řekl Válek. Pro opravy chybných údajů bude podle něj fungovat linka 1221.
Od ledna 2025 přejde ze zdravotních pojišťoven na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povinnost evidovat, kolik lidé zaplatili na doplatcích za léky na předpis v lékárně. V systému e-recept se pak dosažení limitu započitatelných poplatků zobrazí i lékárníkovi, pacient dál bude doplácet jen jejích nezapočitatelnou část. Vlastní limit a jeho čerpání lidé uvidí v aplikaci e-recept.
Limit u dětí a seniorů nad 65 let je 1000 korun, u starších 70 let a zdravotně postižených ve III. stupni invalidity 500 korun a u ostatních dospělých 5000 korun. Při překročení limitu částky vrací pacientovi zdravotní pojišťovna. Pojišťovna počítá takzvaný započitatelný doplatek, tedy částku, která se platí u léku se stejnou účinnou látkou, kde je doplatek nejnižší. Nebude to tak znamenat, že pacient v lékárně nezaplatí nic, částka ale bude nižší.
Na webu Očkoreport, jehož prostřednictvím se lidé objednávali na očkování proti covidu-19, bude nově zhruba dvacítka nemocí, proti kterým lze očkovat. Možnost očkování budou nabízet očkovací centra, nemocnice nebo více než 80 praktických lékařů ze všech krajů.
Mezi další kroky, které propojení lékařů, nemocnic a registrů pacientů umožní, bude podle Foltýna také možnost ověřit v registru, zda nemá pacient ze zdravotních důvodů omezeno držení zbraně nebo řízení automobilu, vznikne také takzvaný emergentní záznam, v němž si bude moci najít vybrané údaje o pacientech zdravotnická záchranná služba. Podle Válka zároveň bude Česko po novelizaci zákona o elektronizaci zdravotnictví připraveno na takzvaný European Health Data space, tedy evropské nařízení o sdílení zdravotnických dat.
První zákon o elektronizaci zdravotnictví vláda schválila v roce 2021, nastavoval hlavně pravidla a nástroje pro bezpečné sdílení informací mezi registry zdravotníků, pacientů a poskytovatelů nebo zdravotnickými zařízeními. Zavedl také registr zdravotnických pracovníků, pacientů a poskytovatelů zdravotních služeb, které umožní kontrolu přístupu do sdílených záznamů. O každém přístupu je záznam a pacienti mohou získat výpis toho, jaké informace jsou o nich vedeny.