Indická společnosti Bharti Enterprises koupí od skupiny Altice podíl 24,5 procenta v britské telekomunikační společnosti BT, oznámil dnes britský podnik. Hodnota podílu činí zhruba 3,2 miliardy liber (94,2 miliardy Kč). BT je bývalým britským státním monopolem a největším poskytovatelem širokopásmových a mobilních služeb v Británii. Altice se snaží získat peníze na snížení dluhu, informovala agentura Reuters.
Bharti vlastní komunikační společnost Bharti Airtel, která působí v 17 zemích Afriky a jižní Asie. Společnost uvedla, že nemá zájem koupit celou BT a že podporuje současné vedení a strategii BT.
Bharti upřesnila, že už koupila 9,99 procenta akcií, ale s nákupem zbývajících 14,51 procenta počká, až vláda vydá povolení k dokončení akvizice z důvodu národní bezpečnosti. Dohoda bude první zkouškou pro novou britskou vládu.
Firmu Altice vlastní izraelsko-francouzský podnikatel Patrick Drahi a prodej ukončí jeho angažmá ve 178 let staré BT. Drahi byl považován za brzdu BT. Kvůli jeho dluhu, který se odhaduje na 60 miliard USD (1,4 bilionu Kč) a který vznikl v době nízkých úrokových sazeb, musí teď svůj majetek prodávat.
Akcie BT v reakci na zprávu přidávaly kolem šesti procent. Za posledních šest měsíců si připsaly 24 procent, a to díky dlouhodobé strategii budování sítě optických vláken. Z dlouhodobého pohledu však cena akcií výrazně klesla, od roku 2015 se propadla o 72 procent.
V BT vlastní 12procentní podíl německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom. Letos v červnu kupil v BT podíl 3,2 procenta mexický magnát Carlos Slim.
Drahi koupil podíl ve firmě BT a její kritické komunikační infrastruktuře v roce 2021, což přimělo vládu k prohlášení, že v případě potřeby zasáhne, aby skupinu ochránila. Británie dlouhodobě nemá problém s indickými investicemi, indická skupina Tata Group vlastní automobilku Jaguar Land Rover a největšího producenta oceli v zemi. Postoj nové labouristické vlády, zvolené v červenci, k zahraničnímu vlastnictví podílů v důležitých odvětvích zatím ale není zcela zřejmý.
Společnost Bharti uvedla, že dohoda je vyjádřením důvěry v Británii a její stabilní podnikatelské a politické prostředí. Upozornila také na dlouholeté vztahy s BT, která v letech 1997 až 2001 vlastnila 21procentní podíl v Bharti Airtel.