Čínské úřady se v úterý postavily za cenzuru tamního internetu s tím, že mají právo blokovat webové stránky, které jsou v rozporu s čínskými zákony. To se týká například těch, které hovoří o separaci Tchaj-wanu. Několik měsíců po skončení Olympiády se tak podle internetových expertů vše pomalu vrací do starých kolejí.
Čína má více než 250 milionů internetových uživatelů
Na seznam blokovaných webů, ke kterým nemají internetoví uživatelé přístup, se nedávno dostala i čínská mutace zpravodajského serveru BBC. Britský mediální kolos se proti tomu okamžitě ohradil: „Je nám opravdu líto, že uživatelé v Číně nemají přístup ke stránce BBCChinese.com stejně jako zbytek světa. Budeme usilovat o to, aby čínské úřady svým lidem toto zpravodajství zpřístupnily.“
Žádná odpověď však dlouho nepřicházela. Až v úterý se na tiskové konferenci o právu čínské vlády svévolně blokovat některé weby, rozhovořil Liu Jianchao, mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něj je možné cenzurovat ty weby, které jsou v rozporu se zákony země. Jako příklad uvedl weby, které dělily Čínu a Tchaj-wan na dva různé státy.
„Doufám, že weby, o kterých hovořím, budou schopny sebereflexe a nebudou jednat v rozporu s čínskými zákony. To pomůže vybudovat takovou formu spolupráce, která bude vyhovovat jak Číně, tak ostatním zemím,“ řekl Liu Jianchao a opíral se o argument, že nejsou jedinou zemí, která internet cenzuruje.
Podle expertů je jedním z důvodů, proč čínská vláda po srpnovém částečném zlepšení situace opět přistoupila k takto razantní cenzuře, oslabující ekonomika země. Čínské vládní špičky totiž mají obavy z případných sociálních nepokojů způsobených vysokou nezaměstnaností. Takto koneckonců činí pokaždé, když ekonomické nebo politické klima pocítí zvýšenou nestabilitu. Nepokoje se očekávají například s blížícím se padesátým výročím tibetského povstání proti Číně.
Čína je země s nejvyšším počtem internetových uživatelů – přesahuje 250 milionů. Místní internet však prochází důkladnými kontrolami speciálních týmů, které blokují weby s „citlivými a nevhodnými“ informacemi. Rozsáhlý článek na toto téma připravujeme na únor příštího roku.