Americký nejvyšší soud včera nevyřkl jasné stanovisko v případu týkajícím se moderace obsahu na sociálních sítích, ale vrátil otázku k dalšímu posouzení soudům nižší instance. Uvedla to agentura AP, která připomíná, že dvojice posuzovaných zákonů, které ještě nenabyly účinnosti, vznikla v Texasu a na Floridě.
I když jsou v detailech odlišné, mají oba zákony podle AP za cíl reagovat na stížnosti konzervativců, že společnosti provozující sociální sítě jsou liberálně orientované a cenzurují uživatele – zejména ty na pravici – kvůli jejich názorům. Republikánští guvernéři obou významných států je podepsali v měsících poté, co facebook a twitter zrušily účet tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi kvůli jeho příspěvkům souvisejícím s útokem na Kapitol ze 6. ledna 2021.
Floridská norma například hrozí pokutou až 250.000 dolarů denně (5,9 milionu Kč) při delším blokování profilu politického kandidáta. Sociální sítě se tomu bránily soudně s argumentem, že zákony omezují jejich právo na svobodu slova. Zatímco jeden federální odvolací soud zrušil floridský zákon, druhý odvolací soud ponechal ten texaský v platnosti.
Nyní se budou otázkou muset znovu zabývat.
Jak podotýká agentura Reuters, americké soudy budou muset rozhodnout především to, jestli první dodatek americké ústavy chrání redakční svobodu sociálních sítí tak, aby je vlády nemohly nutit zveřejňovat obsah, který nechtějí. Podle firem by bez této možnosti, a také příležitostného blokování nebo odstraňování obsahu, jejich platformy byly zahlceny spamem a extremistickými a nenávistnými projevy.