Společnost Eviden ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v Praze již počtrnácté ocenila práce mladých vědců v rámci Ceny Josepha Fouriera. První místo získal Juraj Síč z Masarykovy univerzity v Brně za výzkum a vývoj metod využívajících konečné automaty.
Vítězové převzali ceny na slavnostním ceremoniálu v sídle francouzského velvyslanectví v Praze za účasti francouzského velvyslance Alexise Dutertre, laureáta Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna a generálního ředitele české pobočky Evidenu Vladka Šlezingra.
Juraj Síč z Vysokého učení technického v Brně byl oceněn za svůj výzkum a vývoj konečných automatů, jednoduchého výpočetního modelu s širokým využitím. Jeho práce zahrnuje tři klíčové oblasti: vývoj knihovny Mata pro efektivní práci s automaty, vylepšení vyhledávání pomocí regulárních výrazů a vytvoření nástroje Z3-Noodler pro řešení logických formulí s řetězci. Tento nástroj má potenciál výrazně přispět k verifikaci softwaru, například v leteckém průmyslu. „Automaty mě fascinují svou jednoduchostí a zároveň ohromným potenciálem. Moje práce se snaží přemostit teorii a praxi a ukázat, jak mohou automaty skutečně pomáhat v reálném světě,“ říká letošní vítěz Ceny Josepha Fouriera.
Druhé místo a zároveň speciální cenu IT4Innovations získala Lucia Hradecká z Masarykovy univerzity za automatické zpracování biomedicínských obrazových dat s využitím hlubokého učení. „Učím počítače vidět – porozumět obrázkům, které vznikají v biologickém výzkumu. Výsledky mého výzkumu se využívají například v projektu zaměřeném na lepší pochopení toho, kdy dochází k rakovině prsu,“ popisuje svou práci Lucia Hradecká.
Třetí místo obsadil Karel Beneš z Vysokého učení technického v Brně, který se věnuje jazykovým modelům v rozpoznávání řeči. „Jazykové modely se učí, jak se v jazyce řadí slova za sebe a pomáhají tak přepisovat řeč v náročných akustických podmínkách. V rámci svého výzkumu jsem se například věnoval úpravám architektury neuronové sítě a trénování jazykového modelu tak, aby byl robustní k chybám,“ vysvětluje Karel Beneš.
Cílem Ceny Josepha Fouriera je podpora mladých vědců
Cílem soutěže je ocenit mimořádné vědecké práce se speciálním zaměřením na umělou inteligenci, počítačové systémy a sítě, kyberbezpečnost, databázové systémy, interakci člověk-počítač, grafiku, numerickou analýzu, programovací jazyky, softwarové inženýrství, bioinformatiku a počítačovou teorii.
„Počítačové vědy jsou rychle se rozvíjejícím vědním oborem s velkým potenciálem pro praktické uplatnění nejen v oblasti vědy a výzkumu, ale i v průmyslu, službách či dopravě. Je to oblast, kde se mohou čeští studenti a vědci více profilovat, což bude do budoucna pro Českou republiku konkurenční výhodou. Talentovaných a chytrých lidí je zde dostatek, a proto Eviden bude i nadále touto formou podporovat mladé vědce,“ komentuje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ze společnosti Eviden.
Soutěž byla pojmenována po Josephu Fourierovi, francouzském matematikovi a fyzikovi, jehož práce na přelomu 18. a 19. století zásadně ovlivnila matematické modelování fyzikálních jevů.
Seznam vítězů a jejich prací
1. Juraj Síč, Vysoké učení technické v Brně (Fakulta informačních technologií) – Výzkum a vývoj konečných automatů s využitím jednoduchého výpočetního modelu
2. Lucia Hradecká, Masarykova univerzita v Brně (Fakulta informatiky) – Automatické zpracování biomedicínských obrazových dat pomocí hlubokého učení
3. Karel Beneš, Vysoké učení technické v Brně (Fakulta informačních technologií) – Jazykové modely v rozpoznávání řeči