Společnost Amazon Logistic Prague, která v Dobrovízi u Prahy a Kojetíně na Přerovsku provozuje logistická centra amerického internetového prodejce Amazon, loni zvýšila tržby o 1,497 miliardy korun na 5,611 miliardy korun. Zisk firmy Amazon Logistic Prague v roce 2023 vzrostl meziročně o 30 procent na 146,9 milionu korun. ČTK informaci získala z účetní závěrky Amazon Logistic Prague, která byla zveřejněna ve sbírce listin.
Americký Amazon je největším internetovým obchodem na světě. V České republice působí od roku 2013, celkem investoval přes 26 miliard korun. První distribuční centrum Amazonu bylo v ČR otevřeno v roce 2015 v obci Dobrovíz. Druhé distribuční centrum v Kojetíně zprovoznila společnost Amazon loni v červnu, zaměstná v něm až 2000 pracovníků. Čtyřpodlažní robotické distribuční centrum si vyžádalo investici více než pět miliard korun, projekt financovala skupina Accolade.
Z dnes publikované studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) vyplývá, že investice Amazonu v ČR mají pozitivní vliv na tuzemskou ekonomiku. „Amazon do ČR skrz své české dceřiné společnosti přinesl přidanou účetní hodnotu téměř čtyři miliardy korun, přičemž celkový multiplikátor přidané hodnoty pro Amazon v české ekonomice dosahuje hodnoty až 2,43. To znamená, že každá jedna koruna výdajů Amazonu představuje celkový přínos pro českou ekonomiku ve výši 2,43 koruny vlivem aktivace hospodářských dodavatelsko-odběratelských řetězců,“ stojí ve studii.
V Česku nyní firma Amazon zaměstnává více než 4500 lidí. Její logistická centra podle studie CETA díky objednávkám služeb a zboží podporují vznik nových pracovních míst také u dodavatelů v lokální ekonomice. Kojetínské centrum Amazon zaměstnává pracovníky z širokého okolí. Do Kojetína je sváží autobusy například z Přerovska, Zlína, Olomouce či Brněnska. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je třeba najít cestu k tomu, aby byla co nejvíce využita pracovní síla z okolí Kojetínska. Doprava zaměstnanců zvyšuje náklady logistického centra a firma Amazon navíc odčerpává pracovní sílu i ze vzdálenějších měst, kde pak kvůli tomu mohou mít problémy místní firmy.
Jurečka podotkl, že počet nezaměstnaných na Kojetínsku letos na jaře meziročně klesl o 62 osob. Podle starosty Kojetína Leoše Ptáčka (Kojetín 2022) na tom měla zásadní podíl investice společnosti Amazon. „Není to asi úplně málo, ale skupina lidí, kteří nemají v plánu pracovat, je tady obrovská a stabilizovaná,“ upozornil Ptáček, podle kterého i v této části Olomouckého kraje může sehnat práci každý, kdo o ni má zájem. V Kojetíně činila v dubnu nezaměstnanost 4,8 procenta, uchazečů o zaměstnání tam bylo evidováno 202. V Olomouckém kraji činil dubnový podíl nezaměstnaných osob 3,9 procenta.