Superpočítač Jaguar společnosti Cray jako druhý v historii dokázal svým výkonem pokořit magickou hranici 1000 biliónů operací za sekundu, tedy 1 PFLOPS. V žebříčku nejrychlejších superpočítačů světa se tak zařadil na druhé místo, přičemž prvenství si těsným rozdílem dokázal udržet Roadrunner od IBM, který byl do provozu uveden v červnu tohoto roku.
Superpočítač Roadrunner od IBM
Pořadí nejrychlejší superpočítačů sleduje dvakrát ročně vydávaný žebříček Top500, podle kterého Roadrunner disponuje výpočetním výkonem 1105 petaflops. Tento gigant zabírající více než 1100 čtverečních metrů je instalován v Los Alamos National Laboratory v americkém státě Nové Mexiko a je využíván především k výzkumu v oblasti jaderných zbraní.
Jaguar, vyrobený společností Cray, dosahuje rychlosti 1059 petaflops a jen velmi těsným rozdílem se tak řadí až na druhou pozici. Tento superpočítač je postaven na čtyřjádrových procesorech Opteron od AMD a je využíván pro výpočty související s výzkumem nových zdrojů energie.
Nejvíce superpočítačů v žebříčku, zhruba 75 procent, je postaveno na procesorech Intel, ostatní mají ve svých útrobách ukryty procesory PowerPC od IBM nebo již zmíněné Opterony. Při rozdělení podle výrobců, 209 superpočítačů má svým jménem podepsáno HP, následováno IBM s počtem 188. Devět zařízení z první desítky je přitom umístěno v USA a sedm z nich spadá pod americké ministerstvo energetiky.
Jak uvádí zpravodajský server ČTK, výkony nejrychlejších superpočítačů se každých zhruba 11 let ztisícinásobí. Hranice jednoho teraflopu, tedy bilionu operací za sekundu, byla pokořena v roce 1996.