Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžná opatření, která zakazují ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) uzavřít smlouvy týkající se zakázky na digitalizaci stavebního řízení. Jedná se o smlouvy, které měly být uzavřené na základě dvou soutěžních dialogů vypsaných v říjnu 2021, které se MMR pokouší opakovaně zrušit, řekl ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Potvrdil to i Petr Waleczko z tiskového oddělení MMR. Waleczko řekl ČTK, že rozhodnutí se týká neaktuálních soutěžních dialogů, které chce resort zrušit.
Úřad podle Švandy předběžná opatření vydal na základě požadavku správních soudů. Správní řízení zahájené loni v listopadu, které se týká smlouvy na dodávku části systémů pro digitalizaci stavebního řízení se společností InQool, nebylo dosud ukončené ani prvostupňovým rozhodnutím. Ministerstvo se opakovaně pokouší zrušit zakázky vzniklé za administrativy předchozí ministryně Kláry Dostálové (ANO). Zákaz uzavřít smlouvy vydaný antimonopolním úřadem je proto podle Švandy spíš formalitou.
„Správní soudy požadují po ÚOHS zajištění každého správního řízení předběžným opatřením. Úřad zákazy tedy vydal, přestože je velice nepravděpodobné, že by zadavatel v těchto soutěžních dialozích chtěl smlouvy reálně uzavřít,“ uvedl Švanda. Doplnil, že jednou už MMR soutěžní dialogy zrušilo, ale ÚOHS to posoudil jako nezákonný postup. Nyní se tedy ministerstvo o totéž pokouší podruhé a ÚOHS v tomto případě dosud nerozhodl.
„Poslední rozhodnutí ÚOHS nijak nemění dosavadní plány MMR ohledně digitalizace stavebního řízení. Týká se už neaktuálních soutěžních dialogů, které chce resort sám zrušit a nehodlá v nich pokračovat,“ řekl ČTK Waleczko.
Ministerstvo zrušilo tendr na informační systém pro digitalizaci stavebního řízení z roku 2021 s odhadovanou cenou 1,9 miliardy korun a zmíněnou miliardu přerozdělilo mezi kraje. Následně zahájilo novou soutěž a na začátku loňského června zvolilo nového dodavatele, který měl digitalizaci provést přibližně o 1,2 miliardy korun levněji, než byla nabídka z roku 2021. „Ministerstvo ale smlouvu nakonec neuzavřelo kvůli námitkám společnosti System Servis. Ta podala stížnost na ÚOHS, který zadávací řízení MMR pravomocně zrušil kvůli diskriminačním podmínkám,“ řekl Švanda.
MMR následně zadalo vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez soutěže, společnosti InQool. „Resort zvolil jednací řízení bez uveřejnění pouze u klíčové části celé architektury digitalizace stavebního řízení, kterou stát není schopen dodat vlastními silami. Jde o zakázku za zhruba 37 milionů korun s DPH, což je asi jen desetina z celkové vysoutěžené částky za digitalizaci stavebního řízení a hardware,“ uvedl v listopadu pro ČTK Petr Waleczko z tiskového odboru MMR. Proti této smlouvě byly na ÚOHS podány dva návrhy na zákaz plnění, mimo jiné od společnosti VITA software, o kterých se vedou správní řízení.
Loni v listopadu MMR sdělilo, že by blokování příprav nemělo oddálit uvedení digitalizace stavebního řízení v provoz plánované na letošního 1. červenec. Jeho provoz byl oddálen už dvakrát, úplně původně měl být systém funkční loni v létě.