Před 25 lety, 11. listopadu 1998, byla založena čínská internetová společnost Tencent Holdings, která se postupně stala spolu se společnostmi Baidu a Alibaba Group jednou ze tří čínských internetových „gigantů“. Společnost prodává především videohry, ale provozuje mimo jiné i největší čínskou sociální síť WeChat s více než miliardou uživatelů. Tato čínská síť umožňuje také platby, rezervaci hotelu, letenek nebo třeba přivolání taxi. Podle tržní kapitalizace je Tencent největší firmou v Číně.
Firma založená v jihočínském, asi dvanáctimilionovém městě Šen-čen, investuje do mnoha sektorů včetně hazardních her, zábavy, cloudových služeb nebo internetového finančnictví. V roce 2017 překonal Tencent co do tržní hodnoty americkou firmu Facebook, když jeho hodnota překonala 500 miliard dolarů (11,5 bilionu Kč). Patří mezi deset nejhodnotnějších veřejně obchodovaných firem na světě.
V létě 2018 společnost oznámila, že plánuje oddělit svou divizi pro streamování hudby do samostatného podniku a nabídnout jeho akcie na burze ve Spojených státech. V září pak holding oznámil, že se poprvé po šesti letech podrobí restrukturalizaci. Firmu obchodovanou na burze v Hongkongu k tomu přiměla přísnější státní regulace a první čtvrtletní ztráta po téměř 13 letech.
Loni v září Tencent po letech masivního nákupu majetku obrátil směr a začal se zbavovat investic. Důvodem byl tlak investorů a také změna postoje čínské vlády k velkým technologickým firmám, které se dostávají stále častěji do hledáčku regulátorů. V rámci nové strategie si firma dala za cíl prodat ze svého portfolia akcií obchodovaných na burzách v hodnotě 88 miliard USD (2,1 bilionu Kč) aktiva za 14,5 miliardy USD (335,1 miliardy Kč). Tencent rovněž v roce 2021 slíbil, že vyčlení 100 miliard jüanů (353,4 miliardy Kč) na podporu revitalizace venkova a pomůže zlepšit situaci nízkopříjmových skupin. Slib souvisí s výzvou Pekingu k větší sociální zodpovědnosti velkých firem.
Letos v únoru bylo oznámeno, že se Tencent v Číně zapojil do vývoje umělé inteligence. Firma založila tým vývojářů, kteří budou pracovat na chatovacím robotu podobnému produktu ChatGPT od společnosti OpenAI.