Co hýbe současným světem IT služeb? Outsourcing už tu byl. Přišel, vyvolal velká očekávání, která ani zákazníkům ani dodavatelům zatím masově nenaplnil. V posledních dvou letech sleduji trend, který jsem zaznamenal v roce 2000 ve Spojených státech na jedné významné konferenci.
Vít Grossmann, ředitel produktového vývoje ORBIT
Pronájem a doručení aplikací od dodavatele
Na této konferenci vystupoval jeden kanadský dřevorubec (ano, opravdu takhle jsem si jej představoval), ehm, tedy CIO jedné velké kanadské dřevozpracující společnosti a svým mohutným hlasem pěl ódu na to, jak má všechny své aplikace pronajaté a doručené od dodavatele a jsou mu účtovány jen skutečně použité přístupy a neplatí tedy nic navíc. Od té doby jsem se s podobnými prohlášeními už často nesetkával (a to ani ve Státech), až v poslední době mi přijde, že jsme to my ITíci, výrobci softwaru či poskytovatelé licencí a řešení, pochopili.
SaaS. Software as a Service, někdy také interpretováno jako vyšší model – Solution as a Service. Tedy pronájem řešení nebo licencí formou měsíčních plateb. To vše bez navýšení ceny o transakční náklady, jako je tomu u tradičních modelů typu Outsourcing.
Přední hráči na trhu postupují na této vlně
Nevěříte? Také jsem byl zpočátku skeptický, ale vlna SaaS zahájená společnostmi jako Microsoft, HP, Oracle, SAP a mnoha dalšími je důkazem. Své příští licence si pronajměte. Ušetříte investiční prostředky, méně zatížíte cashflow, snížíte nároky na samotnou administraci a údržbu licenčního portfolia. Získáte vždy aktuální verzi. Vaše účetní oddělení vás bude mít rádo a hlavně: v mnoha případech zaplatíte pouze za to, co skutečně v daném zúčtovacím období – řekněme měsíčně – využijete.
Možností a forem, jak se dostat ke svým licencím, existuje mnoho a mají vždy co do činění se způsobem, jakým je aplikace k uživateli doručena. Můžete si tedy pronajmout nejen samotnou licenci pro daného uživatele a období, ale také způsob jejího doručení. Nejnovější technologie IT umožňují pronajímat si aplikace z velkých datových center.
Tyto aplikace fungují stejně kvalitně a dobře, jako by běžely na počítači vašeho uživatele. Jediným omezením pro jejich provoz je dostupnost kvalitních datových spojení směrem k poskytovateli této pronajaté aplikace. A tento důvod zajisté přispěl k faktu, že se od roku 2000 tento způsob ve světě moc nerozšířil. Strach firem z následků nefunkčního spojení byl silnější než motiv uspořit peníze, získat větší flexibilitu, kvalitu a další výhody SaaS.
Aplikace jako balíček
Nyní se však situace mění. Pronajatá aplikace doputuje – chcete-li „nastreamuje“ – k cílovému počítači jako balíček a bezpečně se na něm spustí. V praxi se uživatelé přihlásí ke svému počítači (lhostejno zda-li stolnímu či přenosnému) a jejich přihlašovací údaje automaticky přebere klient pro „streaming“ aplikací. Tento klient pak bez dalších zásahů doručí přesně ty aplikace, které jste milému uživateli objednali. Nic se neinstaluje, o aplikace se už nemusíte starat.
Odchází-li uživatel následně pryč se svým notebookem, má své aplikace stále s sebou. Přeruší-li se spojení s poskytovatelem aplikací, vše pracuje dál. A kdyby bylo doručení aplikací málo, lze si pronajmout celý virtuální operační systém se všemi potřebnými aplikacemi. Pak se již nemusíte starat ani o samotný počítač či zálohu dat.
Jen tak mezi námi, u našich západních sousedů, ke kterým jsme byli zvyklí v minulosti vzhlížet, toto řešení využívá více než 150000 živnostníků a podnikatelů.
Co vy na to? Dejte svůj názor vědět!
Autor působí jako ředitel produktového vývoje ve společnosti ORBIT.