Ohlášenému prodeji aktiv společnosti PPF ve čtyřech zemích střední a jihovýchodní Evropy by prospěla větší transparentnost. Kupec, společnost Emirates Telecommunications Group (ETG) ze Spojených arabských emirátů (SAE), je v regionu prakticky neznámý, což spolu s nedostatkem veřejné komunikace vyvolává dohady o jeho skutečných záměrech. V rozhovoru s ČTK to řekl profesor na Fakultě sociálních věd Univerzity v Lublani a odborník na mediální prostředí ve střední Evropě a na Balkáně Marko Milosavljević. PPF na žádost o komentář nereagovala.
ETG, která na trhu působí pod značkou e&, od společnosti PPF Telecom Group koupí 50procentní podíl plus jednu akcii v jejích aktivech v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. V okamžiku vypořádání transakce zaplatí e& za podíl 2,15 miliardy eur (zhruba 52 miliard Kč). Skupina e& získá podíl zejména v infrastrukturních společnostech CETIN a v mobilních operátorech Yettel na bulharském, maďarském a srbském trhu a také v O2 Slovakia a O2 Networks Slovakia. Součástí transakce nejsou společnosti O2 a CETIN v České republice.
Transakce představuje druhý velký vstup firmy do Evropy od května loňského roku, kdy získala desetiprocentní podíl v britském mobilním operátorovi Vodafone. Akvizice na Slovensku, Bulharsku a Maďarsku pro ni zároveň představují vstup na telekomunikační trh Evropské unie, připomíná profesor Milosavljević a dodává, že firma v regionu střední a jihovýchodní Evropy začíná prakticky od nuly. Dosud působila především v zemích Perského zálivu a severní Afriky.
„Vím, že v některých z těchto zemí byli politici z prodeje když ne překvapeni, tak alespoň vůči němu skeptičtí. Je to logické, protože jste vždy skeptičtí ve chvíli, kdy na tak citlivé pole, jako jsou telekomunikace, vstupuje nový, téměř neznámý hráč,“ uvedl Milosavljević a dodal, že vlády se po ohlášení prodeje snaží zjistit o firmě ETG maximum údajů. „Nyní se odehrává hodně prověřování a shánění informací o pozadí nového vlastníka a co jsou skutečné důvody jeho vstupu,“ řekl. Podle něho jej důležité především to, zda bude společnost chtít zůstat na trhu dlouhodobě, či naopak svou investici rychle zpeněžit a trh opustit.
„Zvlášť v Srbsku, ale i v dalších zemích, panují dohady, zda nejsou (do transakce) zapojeny také čínské nebo ruské zájmy,“ uvedl Milosavljević. Zdůrazňuje, že jde o dohady lidí, kteří mají vhled do fungování sektoru, nikoliv o ověřené informace, a že ani tito takzvaní insideři nevědí mnoho o společnosti ze SAE ani o jejích záměrech. „Pokud nic jiného, tak tyto spekulace ukazují, že zcela jistě existuje nedostatek informací jak o kupci, tak o jeho možné obchodní strategii, a to jak mezi veřejností, tak mezi lidmi v politice a v telekomunikačním sektoru,“ dodal.
Srbsko má podle něj jako jediné ze čtveřice zemí větší zkušenosti s investicemi ze SAE. Dosud většinou směřovaly do realitního trhu, kde se jim ovšem v některých případech nevyhnuly kontroverze. Poukazuje v této souvislosti na informace srbských opozičních médií k realitnímu megaprojektu Bělehrad na vodě, u nějž panují pochybnosti, zda je společnost Eagle Hills z Abú Zabí skutečným investorem do tohoto projektu, či zda za ní nestojí někdo jiný.
Dohady ohledně skutečných záměrů se podle slovinského experta mohou ve výsledku obrátit proti kupci samotnému. „Jsem si jist, že jasná veřejná prezentace firmy by pomohla v Maďarsku, na Slovensku, v Bulharsku i Srbsku pomoci veřejnosti utvořit si přesný obrázek toho, co se na (tamních telekomunikačních) trzích děje a co se dít bude,“ míní.
Skutečnost, že PPF z prodeje vyjmula domácí, tedy české, telekomunikace, považuje Milosavljević za přirozenou. „Česká veřejnost a politika by možná nahlížela s větší skepsí na to, že přichází nový vlastník a investor ze Spojených arabských emirátů na jejich domácí telekomunikační trh,“ dodává s tím, že prodej zahraničních aktiv z logiky věci přitahuje méně pozornosti než prodej těch domácích. Současně profesor připouští, že prodávat české akvizice PPF zřejmě ani nepotřebovala, neboť si dostatek peněz na chystané nákupy obstarala prodeji v zahraničí.
Transakci profesor označil za výhodnou pro obě zúčastněné strany: PPF si zajistila prostředky pro ohlášenou expanzi na západní trhy, zatímco ETG vkročila hlavními dveřmi do EU.