Fraunhoferův institut realizoval průzkum s názvem „Ochrana soukromí v platformách společenských sítí“. Studie analyzovala bezpečnostní funkce sedmi komunitních portálů, které jsou v německy mluvících regionech nejznámější. Výsledky zčásti identifikují některé zásadní chyby zabezpečení. O komentář výsledků zkoumání se pokusil generální ředitel společnosti phion Wieland Alge. Firma je evropským poskytovatelem řešení pro ochranu firemní komunikace.
Wieland Alge, generální ředitel phion
Podle názoru ředitele phion výsledky průzkumu Fraunhoferova institutu jasně ukazují, že nedostatečné využívání šifrování a často nedostatečné ověřování uživatelů na platformách společenských sítí umožňuje špehovat citlivá uživatelská data a otevírá dveře pro kriminální aktivity s uživatelskými identitami a důvěrnými uživatelskými daty.
„Členové komunitních portálů se přímo vystavují nebezpečím, o nichž často nemají potuchy. Zatímco online bankovnictví, krádežím a zneužitím dat se média často věnují a příslušné formality a regulace předepisují velmi vysoký stupeň zabezpečení, pro platformy společenských sítí to v žádném případě neplatí. Výsledkem je nedbalé nakládání s citlivými daty,“ řekl Alge.
Komunitní portály jsou sice podle ředitele phion obecně koncipovány jako otevřené platformy, ale zároveň slouží jako datová centra, kde jsou uloženy důvěrné informace. Proto představují atraktivní cíl pro útočníky. Provozovatelé společenských sítí by měli mít povinnost zajistit bezpečné nakládání s důvěrnými daty.
Vyslovil také myšlenku, že dokud technické systémy používané provozovateli společenských sítí nebudou vyhovovat stejným bezpečnostním standardům jako systémy používané pro elektronické bankovnictví, vyhledání a zneužití dat ke kriminálním účelům zůstane pro útočníky snadnou záležitostí. Provozovatelé komunitních portálů si přitom podle něj nemusí dělat starosti se zodpovědností za případy zneužití dat. Ve vážných případech má totiž právní zodpovědnost osoba, která důvěrné informace o třetích stranách na komunitním portálu vystavila.