Hlavním malwarem, který v dubnu představoval riziko pro uživatele operačního systému Windows v Česku, zůstal nadále spyware Agent Tesla. Ačkoli se podíl jeho detekcí vůči ostatním škodlivým kódům výrazněji nezvýšil, v dubnu bezpečnostní specialisté zachytili tisíce případů jeho využití. Spyware doplnil tentokrát nebezpečný malware Agent.QMG, jehož hlavní funkcionalitou je stahovat do zařízení uživatele další škodlivé kódy. Útoky tohoto malwaru překvapily především velmi dobrou češtinou, kterou útočníci použili v e-mailové kampani namířené proti českým uživatelům. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.
Bezpečnostní specialisté v dubnu zaznamenali nebývale silné útoky na české uživatele operačního systému Windows. Nejvíce na sebe tentokrát upozornily dva škodlivé kódy, a to v Česku dobře známý Agent Tesla a nový malware Agent.QMG. Zejména v případě druhého malwaru bezpečnostní experti upozorňují na to, že útočníci v e‑mailové kampani využili velmi dobrou češtinu.
„Spyware Agent Tesla se v Česku stále objevuje ve zhruba pětině všech detekcí, v dubnu se ale v jeho případě jednalo o nezvykle velkou kampaň s tisíci zachycenými případy. Kampaň byla vedena výlučně v angličtině,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
„V případě malwaru Agent.QMG se však jednalo o jinou situaci. Pod tímto označením detekujeme velmi sofistikovaný a poměrně nebezpečný malware GuLoader, který je přizpůsobený tomu, aby ho nebylo snadné analyzovat. Jeho primární funkcí je stahovat do zařízení škodlivé kódy, a to jak známé infostealery Agent Tesla či Formbook, tak i další malware. Oba útoky proběhly zhruba ve stejnou dobu, je ale možné, že spolu nesouvisely, ať už z důvodu použití rozdílných jazyků či kvůli tomu, že oba škodlivé kódy mohou útočníci bez větší námahy sehnat na černém trhu,“ doplňuje Jirkal.
Spyware Agent Tesla se nejčastěji objevoval pod přílohou s názvem PURCHASE ORDER.exe, zatímco malware Agent.QMG se nejčastěji šířil v e-mailu, který útočníci vydávali za obchodní nabídku z italské firmy.
Ani v dubnu nechyběl mezi detekovanými škodlivými kódy v Česku spyware Formbook. Nejčastěji se objevoval pod nebezpečnou přílohou se španělským názvem „Nuevo orden.pdf.exe“. V několika případech se objevil také v příloze „nákupní objednávka pdf xxx2021.exe“.
Nejčastější hrozby pro Windows
ČR, duben 2023
1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (21,62 %)
2. VBS/Agent.QMG trojan (11,82 %)
3. Win32/Formbook trojan (3,15 %)
4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,99 %)
5. VBS/Agent.QXB trojan (2,10 %)
6. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,00 %)
7. BAT/Runner trojan (1,44 %)
8. WinGo/Rozena trojan (1,22 %)
9. Win32/Qhost trojan (0,97 %)
10. Win32/Rescoms trojan (0,90 %)
Zdroj: ESET