V minulém týdnu došlo k představení platebního systému mPeníze, který je společným dílem polského bankovního subjektu mBank a české portálové jedničky Seznam.cz. • Operátoři v Česku s největší pravděpodobností nebudou mít při zahájení prodeje zařízení iPhone 3G dostatek přístrojů pro všechny. • Tři největší čeští operátoři vyžádají od státního aparátu částku kolem čtvrt miliardy korun za poskytování zvláštních cen telefonování pro zdravotně postižené a další dotované služby.
mBank a Seznam mají systém plateb mPeníze.
Opět po týdnu přicházíme se souhrnem několika významných událostí, které se staly ve světě informačních a komunikačních technologií. Z událostí minulého týdne zaujala prezentace dalšího platítka na webu, který tentokrát vznikl ve spolupráci portálu Seznam.cz a bankovního domu mBank. Minulý týden ovšem provázely i jiné zajímavé události, které vám dnes představíme.
Stále nové platební systémy
Bankovní domy v Česku zřejmě pochopily význam a přínos Internetu, a tak se v poslední době dozvídáme o nových projektech systému online plateb. Lidé mají o nakupování na Internetu kontinuálně rostoucí zájem.
V posledním období jsme se jmenovitě dozvěděli o systému PaySec od ČSOB. Bankovní dům jeho uvedením hledá možnost, jak konkurovat světově používanému platebnímu systému PayPal. Systém je určen zejména pro elektronické platby menších částek na Internetu. Z tohoto důvodu se k testování připojili především prodejci tiketů na koncerty a prodejci jízdenek nebo hudby v elektronickém formátu.
V minulém týdnu byl uveden platební internetový systém mBank a Seznam.cz. Hlavní devizou služby má být absence poplatků a okamžitý převod peněz. Systém mPeníze by měl pracovat jako běžně úročený bankovní účet u mBank. Systém nebudou platit uživatelé, ale internetoví obchodníci, u kterých si lidé zboží nakoupí. Jako první lze uvést internetovou obchodní galerii Kasa.cz. Od září by měli následovat další.
On-line obchodní subjekty by v případě přijímání plateb prostřednictvím mPeněz měly získat výhody ve službě Seznamu Zboží.cz, jejímž účelem je vyhledávání v českých internetových obchodech. Seznam bude i nadále provozovat vlastní systém pro mikroplatby Peněženka.cz s více než půl milionem registrovaných uživatelů. mPeníze kromě nákupů v internetových obchodech dovolí získání úvěru on-line a další služby.
Nyní avizovala spuštění internetových plateb také Komerční banka, která ještě letos hodlá přijít s novinkou, kterou má být „úzká forma spolupráce s vybranými e-shopy, ve kterých budou mít nakupující možnost přímo uhradit cenu vybraných výrobků a služeb.
Možný nedostatek přístrojů iPhone pro Čechy
V médiích se v minulém týdnu objevilo sdělení, že čeští mobilní operátoři pravděpodobně nebudou mít v době zahájení prodeje chytrého telefonu iPhone 3G dostatek zařízení k pokrytí poptávky českých zájemců. Údajně to vypadá, že se na všechny nedostane.
V této době by se měl počet zájemců pohybovat kolem 20 000 zaregistrovaných. Dodávka od amerického výrobce multimediálního přístroje Apple má být snad ale jen několik tisíc přístrojů. Může dojít k opakování situace ze zemí, které již nový iPhone uvedli minulý měsíc. Producent Apple za měsíc prodal už tři miliony nových přístrojů.
Přestože se blíží doba zahájení prodeje zařízení, ani jeden z operátorů ještě neoznámil, za jakou cenu bude zařízení prodávat. Podle neověřených informací by se nejnižší dotovaná cena při uzavření dvouleté smlouvy u operátorů mohla pohybovat kolem 4000 korun. Plná cena by se vyšplhala na 12 000 až 15 000 korun.
Operátoři chtějí od státu čtvrt miliardy
Z informací obsažených ve zprávě Českého telekomunikačního úřadu stojí, že tři přední telekomunikační společnosti – Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone – požadují po státu za loňský rok platbu ve výší přibližně 264 milionů českých korun za poskytování speciálních cen telefonování pro zdravotně postižené a další dotované služby.
Český telekomunikační úřad nyní prošetřuje oprávněnost nároků těchto subjektů. Nejvíce si údajně z této částky nárokuje Telefónica O2. Konkrétně telekomunikační společnost požaduje 140 milionů za poskytování zvláštních cen pro zdravotně postižené a sociálně slabé. Z této částky potom 1,2 milionu připadá na mobilní síť. Skoro 119 milionů si O2 nárokuje za poskytování takzvaných univerzálních služeb. Do takového servisu patří například zajištění provozu telefonních budek, provoz infolinky o telefonních číslech, vydávání telefonních seznamů a jiné služby.
Finanční hodnota částek, které vymáhají další dva operátoři jsou ve srovnání s O2 o dost nižší. Ztráta T-Mobile za loňský rok z poskytování nižších cen zdravotně postiženým činí asi 4,2 milionu korun a Vodafone za ten samý servis požaduje 1,4 milionu Kč.
Přečtěte si také
IT byznys: vietnamská expanze – pošta i mobilní operátorIT byznys: třetina Čechů na Internetu
IT byznys: nejvíce škodlivých webů hostí Blogger.com
IT byznys: až 50 milionů útoků na počítače z webu
IT byznys: očekávaný iPhone 3G je na trhu
IT byznys: založení živnosti a výpisy trestů na České poště
IT byznys: končí jedna velká éra, Bill Gates opouští vedení Microsoftu
IT byznys: nová verze Firefox 3.0 s rekordním počtem stažení
IT byznys: nový způsob podvodů s platebními kartami
IT byznys: údajný prodej statisíců osobních údajů lidí Komerční bance
IT byznys: humbuk kolem návštěvy Steva Ballmera v Praze
IT byznys: Tn.cz: negativní ohlasy, přesto vysoká návštěvnost