Česká republika se v listopadu znovu posunula mezi méně bezpečné země.
Check Point Research zveřejnil pravidelný Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého se v listopadu vrátil agresivní trojan Emotet, který je jedním z nejnebezpečnějších malwarů. V červenci svoje aktivity nečekaně utlumil, ale v listopadu se vrátil ve velkém stylu a hned byl druhým nejrozšířenějším malwarem. Emotet byl původně bankovní trojan, ale vzhledem k jeho všestrannosti se postupně vyvinul v distributora dalších malwarů a je efektivně používán i v kombinaci s ransomwarem. Běžně se šíří prostřednictvím phishingových kampaní a k opětovnému vzestupu mohly přispět i malspamové kampaně, které byly určené k distribuci bankovního trojanu IcedID.
Poprvé od července 2021 se na třetí místo žebříčku nejčastějších malwarů dostal trojan Qbot, který krade bankovní přihlašovací údaje a sleduje stisknuté klávesy. „Qbot je používán k finančně motivovaným útokům. Umožňuje krást finanční data, bankovní přihlašovací údaje a informace z webových prohlížečů. Jakmile Qbot infikuje systém, hackeři nainstalují backdoor, který umožňuje ransomwarové útoky a kyberzločinci mohou použít taktiku dvojitého vydírání, protože kromě zašifrovaných dat vyhrožují zveřejněním ukradených finančních informací. V listopadu využil Qbot zero-day zranitelnost v systému Windows, která útočníkům poskytla plný přístup k infikovaným sítím,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v listopadu znovu posunula mezi méně bezpečné země a patřila jí celosvětově 30. pozice. Naopak Slovensko se posunulo o 9 míst směrem k bezpečnějším zemím na aktuálně 68. místo.
Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v listopadu AgentTesla, který měl v globálním měřítku dopad na 6 % organizací. Na druhou příčku se posunul Emotet a na třetí Qbot.
1. ↔ AgentTesla – pokročilý RAT, který krade hesla a funguje jako keylogger. Známý je od roku 2014. Může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, systémovou schránku, dělat snímky obrazovky nebo krást přihlašovací údaje z různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook)
2. ↑ Emotet – pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
3. ↑ Qbot – backdoor patřící do rodiny Qakbot. Je schopen stáhnout další malware a také vytváří spojení se vzdáleným HTTP serverem bez souhlasu uživatele, případně krade citlivé informace.
Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl bankovní trojan Anubis, následovaly malwary Hydra a AlienBot.
1. ↔ Anubis – bankovní trojan, určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových schopností. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
2. ↔ Hydra – bankovní trojan, který krade přihlašovací údaje k finančním účtům.
3. ↑ AlienBot – malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Zcela dominoval malware zaměřený na krádeže hesel, přihlašovacích údajů a dalších cenných informací. Na čele českého žebříčku se nadále drží zlodějský malware SnakeKeylogger, který ještě posílil a v listopadu ohrožoval 16 % organizací. Výrazně přibylo i útoků malwaru AgentTesla, který krade hesla a sleduje stisknuté klávesy. Top 3 uzavírá FormBook, který hackerům umožňuje také krást data.