Nedávno se na internetu objevila další zpráva o notebooku s cenou pod magických sto dolarů. Tentokrát v souvislosti s Indií. Mně to nedalo, abych se po informacích nepodíval blíže a mohl tak objektivně přiblížit situaci. V žáru horkých letních dnů se totiž objevuje až příliš přehnaně zajímavých informací.
Magická čísla při pokořování hranicí na sebe vždy poutaly pozornost. Stejně tak i myšlenka notebooku s cenou pod sto dolarů. Takto levné počítače by však měly být určené ke vzdělávacím účelům. S touto myšlenkou se také proslavila zkratka OLPC (one laptop per child). Pod tímto názvem existuje také známá organizace usilující především o rozšíření pro podporu vzdělanosti v rozvojových zemích. Ta již levný notebook dodává, nikoliv však pod cenu sta dolarů.
Na portále Pcworld.com se nedávno objevila zpráva hovořící dokonce o notebooku pod deset dolarů. Zajímavé je také to, že se nejednalo o obyčejnou novinářskou kachnu. Navíc v dobách okurkové sezony tak rozšířenou, ale o obyčejnou chybu. Byla pozapomenuta jedna nula ve zprávě indické vlády. Bohužel nebylo vydáno více technických informací a tak se jedná pouze o další z mnoha bezvýznamných prohlášení. Nicméně na závěr mne ještě nutí k zamyšlení samotná myšlenka. Nebylo by lepší vložit těch sto dolarů do lepšího vybavení škol a učebních pomůcek? Vyřešila by se tím otázka zajištění bezpečnosti před krádeží a přeci jen pořizovat počítač do chudých oblastí, kde jsou rádi, že mají základní stravu, mi přijde tak trochu nedomyšlené. Jaký je váš názor?
Přečtěte si také
Projekt počítačů pro děti z rozvojových zemí se rozjíždí
Notebook pro chudé děti bude dražší